Zaujímavosti
Leto 2015: Praktické rady pre dovolenkujúcich v Chorvátsku
Publikované Sala Online, 23.06.2015 - 18:24Chorvátsko patrí medzi najobľúbenejšiu letnú destináciu Slovákov. Slovenská polícia prináša pre dovolenkujúcich, ktorí sa chystajú cez leto do Chorvátska, niekoľko praktických informácií.
Podmienky vstupu:
Do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným slovenským cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad.
Slovenskí turisti, ktorí cestujú na dovolenku do Chorvátska s domácimi zvieratami, môžu cestovať so psami, mačkami a fretkami, len ak si zabezpečili cestovný pas zvieraťa, v ktorom sú zaznamenané potrebné vakcinácie zvieraťa. V prípade prevozu iných zvierat (napríklad vtáky, korytnačky) treba mať potvrdenie od veterinárneho lekára o zdravotnom stave zvieraťa s údajmi o mieste pôvodu zvieraťa a jeho identifikačné znaky. Sieť veterinárnych ambulancii je rozšírená v každom väčšom meste.
Čo robiť v prípade straty, odcudzenia cestovného pasu:
Ak bol občan Slovenskej republiky okradnutý, prípadne cestovný doklad stratil, musí túto okolnosť nahlásiť miestne príslušnej polícii. Tá mu vydá potvrdenie, ktoré je potrebné predložiť na zastupiteľskom úrade spolu so žiadosťou o vydanie náhradného cestovného dokladu.
Priamo na konzulárnom oddelení zastupiteľského úradu Slovenskej republiky pri vybavovaní náhradného cestovného dokladu je potrebné predložiť dve fotografie pasového formátu (3,5 x 4,5 cm), potvrdenie od miestnej polície o strate alebo odcudzení dokladu, žiadosť o vydanie náhradného dokladu (vyplňuje sa priamo na zastupiteľskom úrade) a poplatok za vydanie náhradného dokladu.
Ako sa vyhnúť' preplneným cestám:
Aby ste si cestovanie zbytočne nepredĺžili a vyhli sa tak čakaniu v dlhých kolónach áut, radíme Vám: Cestu si plánujte s použitím dopravného plánovača, v ktorom sú uvedené dni a cestné ťahy či smery najväčšej očakávanej hustoty cestnej premávky. Najzaťaženejšie dni v doprave sú piatok, sobota a dni, keď sa menia turnusy, teda na začiatku mesiaca, v strede a na konci mesiaca.
Pri ceste do Chorvátska môže turistom výrazne pomôcť mobilná aplikácia „HAK“ alebo informácie na stránke www.hak.hr, ktoré prevádzkuje Hrvatski autoklub. V mobilnej aplikácii sú informácie o stave na cestách a hraničných prechodoch (aj cez kamery), ceny palív a ceny poplatkov za cesty a rôzne ďalšie užitočné informácie.
Dôležité telefónne čísla na území Chorvátska:
Jednotné číslo pre všetky núdzové situácie: 112
Prvá pomoc: 194
Hasiči: 193
Polícia: 192
Pomoc motoristom na cestách: 1987(ak telefonujete zo zahraničia alebo z mobilného telefónu, vytáčajte +385 (1) 1987)
Štátna centrála pre pátranie a záchranu na mori: 195
Predpoveď počasia a situácia na cestách: 060 520 520
Ak potrebujete odstrániť poruchu alebo je potrebné vozidlo zaviesť do servisu, zavolajte Pomoc na ceste na tel.: 1987 (pri telefonovaní zo zahraničia alebo mobilného telefónu vytáčajte +385 1 1987).
V prípade dopravnej nehody je možné volať aj číslo 112. Toto číslo môžete volať hocikedy, cez deň, v noci, bez ohľadu na to, kde v Chorvátsku sa nachádzate. Volanie je bezplatné. Hovor je možné uskutočniť cez všetkých mobilných operátorov. K dispozícii sú na tomto čísle operátori hovoriaci po anglicky, nemecky, taliansky, maďarsky a slovensky.
Číslo 112 volajte, ak potrebujete rýchlu zdravotnícku pomoc, pomoc hasičov, polície, záchrannú horskú službu, prípadne inú pomoc. Stručne treba oznámiť kto volá, čo sa stalo, kde, kedy, či sú zranení, aké sú poranenia.
Všeobecné informácie pre vodičov:
Motoristi musia mať vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad o poistení - zelenú kartu. V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom, alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané. Pri ceste osobným autom musia mať spolucestujúce deti do 5 rokov povinne autosedačku.
Podľa platnej legislatívnej úpravy v Chorvátsku nie je možné cestovať s maloletým dieťaťom, ktoré je pripútané v detskej autosedačke (trojbodové upevnenie) na prednom sedadle v motorovom vozidle, v ktorom sa nenachádza druhý rad sedadiel. Zákon o bezpečnosti cestnej premávky v článku 163 v bode 5 uvádza, že vodič môže prevážať v motorovom vozidle dieťa mladšie ako päť rokov v detskej sedačke iba na zadných sedadlách; v bode 6 uvádza, že na prednom sedadle v motorovom vozidle, možno prevážať v detskej sedačke iba dieťa do veku dvoch rokov pri splnení zákonom stanovených podmienok.
Ministerstvo vnútra Chorvátskej republiky vyzýva všetkých vodičov, aby nejazdili v kolónach (2-3 autá za sebou) ale uprednostňovali individuálnu jazdu. Počas cesty je vhodné odpočívať na vyhradených miestach alebo čerpacích staniciach. Pred cestou je. vhodné naštudovať trasu cesty a možnosti oddychu.
Najvyššia povolená rýchlosť:
- v obci 50 km/h
- mimo obce 90 km/h
- na cestách určených výlučne pre motorové vozidlá 110 km/h
- na diaľniciach 130 km/h
- pre motorové vozidlá, ťahajúce obytný príves 80 km/h
- pre autobusy a autobusy s ľahkým prívesom 80 km/h.
Dôležité ustanovenia týkajúce sa mladých vodičov:
Mladý vodič je vodič vo veku do 24 rokov. Mladý vodič nesmie riadiť vozidlo na ceste rýchlosťou väčšou ako 80 km/h, na rýchlostnej ceste a ceste pre motorové vozidlá rýchlosťou väčšou ako 100 km/h, na diaľnici rýchlosťou väčšou ako 120 km/h a jazdiť mopedom rýchlosťou väčšou ako 40 km/h. Mladý vodič nesmie riadiť ani začať riadiť motorové vozidlo, ak má v organizme omamné a psychotropné látky, alkohol alebo vykazuje znaky opitosti. Povinnosťou vodiča je jazdiť s rozsvietenými svetlami v zimných mesiacoch aj počas dňa. Kvôli vlastnej bezpečnosti majte svetlá rozsvietené aj v lete. Je zakázané používať mobilný telefón počas jazdy motorovým vozidlom (môže sa používať iba s hands-free súpravou).
Čo v prípade dopravnej nehody:
O dopravnej nehode najprv upovedomte políciu (tel.: 192). (Nie je potrebné v prípade dopravnej nehody s malou materiálnou škodou.) Vykonajte všetky opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky (oblečte si reflexnú vestu a postavte výstražný trojuholník), aby sa predišlo vzniku nového nebezpečenstva. Počkajte na príchod polície.
V prípade škody na vozidle žiadajte od polície záznam o dopravnej nehode, bez ktorého nemôžete prekročiť štátnu hranicu a budete ho potrebovať aj pre poisťovňu na Slovensku. Záznam o dopravnej nehode (ZAPISNIK O OČEVIDU) nedostanete na mieste nehody, vydajú vám ho asi za 2 až tri dni na policajnom oddelení, ktoré nehodu riešilo, za správny poplatok 20,- HRK (asi za 2-3 dni).
Dopravné priestupky v Chorvátsku:
V Chorvátsku sa za všetky porušenia predpisov v cestnej premávke aplikuje objektívna zodpovednosť vodiča vozidla. V prípade spáchaného priestupku (napr. neprimeraná rýchlosť), kde z fotografie nie je jasné, kto v čase spáchanie priestupku bol vodičom vozidla, polícia na základe Zákona o bezpečnosti v cestnej premávke požiada vlastníka vozidla o poskytnutie "hodnoverných údajov o osobe, ktorej dal vozidlo k dispozícii jeho vlastník". Zákon o bezpečnosti v cestnej premávke v Chorvátsku určuje finančné sankcie za priestupky - ide o fixné sumy v hodnote 300 HRK (cca 40 EUR), 500 HRK (cca 67 EUR), 700 HRK (cca 93 EUR), 1.000 HRK (cca 133 EUR), ktoré môže polícia uložiť na mieste spáchania priestupku. V skrátenom priestupkovom konaní môže polícia uložiť pokutu až do výšky 15.000 HRK (cca 2000 EUR).
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR
Diskusia k článku
Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.
Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.