K tradičným symbolom Vianoc patrí aj vianočný stromček, ktorý teší nielen deti ale aj tých skôr narodených.
S blížiacim sa časom Vianoc riešia mnohí dilemu aký vianočný stromček si zaobstarať. Kúpiť umelý a mať niekoľko rokov pokoj? Alebo zháňať každý rok živý? Obidve varianty majú aj svoje výhody aj nevýhody.
V prípade, že ste sa rozhodli pre živý stromček, musíte rátať aj stým, že práve tento typ stromčeka prináša so sebou aj viac starostí.
Živý stromček nedonesiete len tak z pivnice, ale nejaký ten čas strávite jeho zháňaním a podobné je to aj v prípade jeho likvidácie. Rátať musíte aj s jeho opadávaním.
Živé stromčeky, ktoré sa predávajú pred Vianocami, pochádzajú zväčša z lesných škôlok. Tieto stromčeky boli pestované už s jasným cieľom, teda že z nich budú raz vianočné stromčeky.
Pri kúpe živých vianočných stromčekov sa môže stať, že predávané stromy môžu byť už niekoľko týždňov staré. Pri kúpe je dobré stromčekom potriasť a uvidíte, koľko ihličia opadne. Samozrejme , ideálne je, ak neopadne takmer nič. Všímajte si však aj to, odkiaľ pochádza a dajte prednosť kratšie transportovaným kusom, ktoré aj dlhšie vydržia svieže.
Ak ste si domov doniesli živý vianočný stromček už v predstihu, je dobré ho hneď rozbaliť, aby sa mu nezdeformovali konáre. Najskôr ho treba trochu zrezať, umiestniť do nádoby s vodou a často rosiť. Skladujte ho v chladnejšej miestnosti, najideálnejšie v exteriéry alebo na balkóne, kde nechytí teplotný šok.
Ďalej platí, čím viac vlahy, tým vydrží stromček dlhšie svieži. Ak máte stojan, do ktorého je možné priliať vodu, urobte tak a vodu v zásobníku pravidelne dopĺňajte. Stromček neumiestňujte blízko vykurovacieho telesa. Čím chladnejšie a vlhkejšie prostredie, tým dlhšie vydrží vianočný stromček svieži. Využiť môžete aj zvlhčovač vzduchu.