S príchodom teplejšej časti roku sa aj šalianske ulice a sídliská zapĺňajú mamičkami s deťmi. V jarnom a letnom období trávia naše deti najviac času vonku na ihriskách a pieskoviskách, ktoré by mali predovšetkým slúžiť na hranie a zábavu malých detí. Za sezónu pieskovísk sa oficiálne považuje obdobie od 1. marca do 30. novembra kalendárneho roku.
Prevádzkovateľ pieskoviska je povinný sa oň starať a to formou čistenia, prehrabávania a polievania pitnou vodou alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie. Povinnosť výmeny piesku zákon ani vyhláška prevádzkovateľom pieskovísk nestanovujú. V Šali je približne 20 centrálnych detských ihrísk. V správe mesta je však pieskovísk podstatne viac.
Povinnosti prevádzkovateľa ihrísk
Prevádzkovateľ ihrísk je v zmysle zákona povinný zabezpečiť pravidelné čistenie a udržiavanie pieskoviska tak, aby nepredstavovali riziko ohrozenia zdravia v dôsledku ich mikrobiálneho alebo iného znečistenia. Zdravotné riziká z pieskovísk možno rozdeliť do dvoch skupín – mikrobiálne a mechanické. „V rámci mikrobiálneho rizika sa pri nedostatočnej hygiene deti môžu na pieskoviskách nakaziť rôznymi bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami. Riziká z mechanického poškodenia predstavujú najmä poranenia injekčnými ihlami alebo rozbitým sklom, ktoré sa nachádzajú voľne pohodené v pieskovisku.“, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Zabezpečenie starostlivosti o voľné plochy, ihriská a pieskoviská je povinnosťou ich prevádzkovateľov, ale to ako budú ihriská a pieskoviská udržiavané, záleží tiež na samotných obyvateľoch sídlisk. Dôležitá je disciplína obyvateľov a chovateľov domácich zvierat, ktorí by mali svojich psov venčiť mimo miest určených na hranie detí.
Pieskovisko si dobre pozrite
Pobyt na čerstvom vzduchu spolu s kamarátmi je pre dieťa skvelý, nezabúdajte však na jeho bezpečnosť. Dobre sa pozrite, čo všetko v pieskovisku je. Svojho potomka tak môžete ochrániť pred ochoreniami či poranením.
Vedúca odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky docentka Mgr. MUDr. Jana Hamade, PhD., rodičom radí: ,,Pri návšteve otvoreného pieskoviska zriadeného v rámci občianskej vybavenosti si všímajte jeho celkovú úroveň, či nie je poškodená obruba, ale aj hrubé znečistenie, vrátane biologických exkrementov. Zdravotné riziká pre dieťa môžu byť mikrobiálne a mechanické. V rámci mikrobiálneho rizika sa pri nedostatočnej hygiene môže na pieskoviskách nakaziť rôznymi bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami ako toxokaróza, toxoplazmóza, giardióza, salmonelóza, helmintózy. Pokiaľ ide o mechanické poškodenia, rizikové bývajú najmä poranenia injekčnými ihlami alebo rozbitým sklom, voľne pohodenými v pieskovisku.“
V rámci prevencie voči nákazám na otvorených pieskoviskách je dôležité dôsledne dodržiavať preventívne opatrenia. Pieskoviská sa musia pravidelne kontrolovať, odstraňovať z nich ihly, sklo i ďalšie odpadky a tiež zabrániť vstupu zvierat na ne. Rodičia by mali dbať na to, aby deti dodržiavali základné hygienické návyky a rešpektovať pokyny pediatra, pokiaľ ide o očkovania. Nezabúdajte ani na pravidelné odčervovanie a povinné očkovania zvierat.
Kam adresovať sťažnosť
Ak dávajú rodičia podnet na verejné pieskovisko, je potrebné adresovať ho zriaďovateľovi ihriska s pieskoviskom. Vo väčšine prípadov je to samospráva, resp. obec. V prípade pieskoviska, ktoré je súčasťou vonkajšieho areálu zariadenia pre deti a mládež, adresujte podnet príslušnému Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý v danom zariadení vykonáva štátny zdravotný dozor. Zákonom stanovená lehota na vybavenie podnetu je 30 dní.