Slovensko by sa malo pripraviť na ďalšiu vlnu chrípky. Na prelome januára a februára môže ochorenie vypuknúť do epidémie, upozorňujú hygienici. Treba preto dôraznejšie dbať na prevenciu.
Počas vianočných prázdnin bola chorobnosť na chrípku nižšia. S nástupom do školy však stúpla aj chorobnosť. "Očakávame, že čísla opäť stúpnu, na prelome januára a februára to môže prerásť do epidémie," povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.
„V Nitrianskom kraji sme v 2. kalendárnom týždni zaznamenali nárast chorobnosti na akútne respiračné ochorenia o 45,9 % oproti predchádzajúcemu kalendárnemu týždňu.“, informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre. Z toho na chrípku a chrípkové ochorenia bolo hlásených 1149 ochorení. Predstavuje to nárast chrípkových ochorení o 86,4 %. Najviac chorých bolo vo vekovej skupine 0 – 5 ročných.
Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku. Tá prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty, aj nad 40 stupňov, môžu sa pridružiť i rôzne komplikácie. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká.
Dodržiavanie hygienických zásad, dostatočné vetranie miestností či otužovanie. To sú rady odborníkov, ako ochrániť v období chrípky deti, ktoré vykazujú jednu z najvyšších chorobností na akútne respiračné ochorenia, ako aj na chrípku a chrípke podobné ochorenia. Počas epidémií chrípky a chrípke podobných ochorení býva najvyššia chorobnosť u detí do 15 rokov, preto sú v detských kolektívnych zariadeniach – jasliach, škôlkach i školách, študentských domovoch veľmi dôležité preventívne opatrenia.
Medzi najúčinnejšie preventívne opatrenia patrí časté a účinné vetranie - otvorenie okien dokorán cez každú prestávku, počas telesných aktivít a pobytu detí vo vonkajšom prostredí. Ak je to možné, tak v školách a predškolských zariadeniach treba vetrať aj počas vyučovania ventilačným oknom. Nevyhnutné je aj vetranie počas upratovania a po skončení vyučovania či prevádzky detského zariadenia.
Denne treba dôsledne odstraňovať prach vlhkou utierkou s prísadou čistiaceho prostriedku, umývať podlahy a ostatné plochy vrátane radiátorov a kľučiek dverí, pretože vírus chrípky sa naviaže na jemné prachové častice a tak sa s prachovými časticami vzduchom prenáša. V období epidémie chrípky odporúčajú odborníci použiť aj dezinfekčné prostriedky.
Nevyhnutnou súčasťou prevencie je aj dodržiavanie zásad osobnej hygieny detí. V každej prevádzke pre deti a mládež je potrebné zabezpečiť vhodné podmienky na ich osobnú hygienu. Deti je potrebné naučiť pravidelne si umývať ruky mydlom a vodou minimálne 20 sekúnd po ich znečistení, napr. po kýchnutí, použití WC, kontakte so zvieraťom, pred jedlom, vždy po návrate domov, po pobyte vo verejnom dopravnom prostriedku a pod. V kolektívnych zariadeniach pre deti a mládež musí dbať na dodržiavanie zásad osobnej hygieny aj personál, ktorý kontroluje, aby do detských a školských kolektívnych zariadení dochádzali len zdravé deti a zdravý personál.
Počas výskytu lokálnej epidémie v škole je jednoduchým, ale účinným opatrením napríklad aj obmedzovanie nadmerného styku detí (tlačenice) aj počas bežného vyučovania a neorganizovať a nezúčastňovať sa na podujatiach, kde je väčšia koncentrácia osôb.
Zdroj: RÚVZ Nitra, ÚVZ SR, TASR