Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku je doteraz dostupné len pre ľudí spadajúcich do vybraných vekových skupín ( 50+) alebo špeciálnych kategórií, kam patria napríklad zdravotníci či pracovníci mobilných odberových miest.
Záujemcovia o očkovanie sa musia najprv registrovať do tzv. čakárne a následne im bude pridelený termín očkovanie. Záujemca musí pri registrácii zakliknúť fázu, do ktorej spadá. Na výber je šesť fáz, z toho päť rozdeľuje ľudí podľa veku. Problémová je fáza 1 , ktorá patrí špeciálnym skupinám obyvateľov. Na to, aby ste zistili, ktoré to sú, je potrebné spraviť ďalší klik.
Podľa pokynov pri registrácii na očkovanie má byť záujemca pripravený preukázať sa, že patrí do určenej skupiny ľudí. Problémom je však to, že kontrola sa doteraz vykonávala až vo vakcinačnom centre. Oprávnenosť registrácie sa pred udelením termínu nekontrolovala. Na tento problém už upozorňujú aj mnohí pracovníci očkovacích centier či ich zriaďovatelia. Kontrolovať oprávnenosť očkovania nie je v silách pracovníkov očkovacích centier.
„Veľkokapacitné očkovacie centrum nie je úrad na overovanie papierov, zmlúv a komplikovaných dodávateľsko-odberateľských vzťahov. Dokonca si myslím, že na to ani nemáme právo. Našou úlohou je veľkokapacitne očkovať. Proces u registrátora, ktorý trvá štandardne do 20 sekúnd, sa kontrolou papierov natiahol na vyše 2 minúty. Namiesto 5 registrátorov by sme ich na riešenie administratívy potrebovali 30,“ upozornil na problém lekár Tomáš Szalay.
Na kritiku reaguje rezort zdravotníctva zmenou kontroly splnenia oprávnenosti žiadateľa o očkovanie. „Transparentnosť a korektný prístup sú pre nás prioritou a platí to aj pri pravidlách očkovania. Ministerstvo zdravotníctva preto zefektívňuje pravidlá na prihlasovanie sa na očkovanie do tzv. Čakárne do Fázy č. 1. V tejto fáze sa prihlasujú zamestnanci vybraných skupín, ktorí prichádzajú do kontaktu s nakazenými. Ide napríklad o zdravotníckych pracovníkov, terénnych sociálnych pracovníkov či príslušníkov Ozbrojených síl. Rezort od dnešného dňa sprecizoval detaily prihlasovania tak, aby neprichádzalo k jeho zneužívaniu,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva.
Ľudia, ktorí spadajú do tzv. Fázy č. 1, sa od dnešného dňa môžu prihlásiť do Čakárne rovnako ako štandardne, termín však dostanú až po preverení údajov od zamestnávateľa, že skutočne spadajú do kategórie zamestnaní, ktoré sú definované vo Fáze č. 1 a očkovanie potrebujú z dôvodu svojej pracovnej činnosti, kde môžu prísť do kontaktu s nakazenými.
Ako to od dnes funguje?
Zamestnanec vybranej profesie sa prihlási tak ako doteraz do Čakárne tu: https://vakcinacia.nczisk.sk/registracia
Jeho zamestnávateľ následne kontaktuje ministerstvo zdravotníctva na e-mailovej adrese: ockovanie.faza1@health.gov.sk
Odborníci z rezortu si následne vypýtajú potrebné údaje o zamestnancovi, kvôli jeho identifikácii a verifikácii údajov. Zamestnanec až po preverení dostane následne z Čakárne termín na očkovanie.
Kto patrá do Fázy1?
• zdravotnícky pracovník,
• študent zdravotníckeho lekárskeho alebo nelekárskeho odboru, ktorý počas štúdia prichádza do kontaktu s pacientom,
• zamestnanec poskytovateľa sociálnych služieb,
• terénny sociálny pracovník,
• zamestnanec obslužnej organizácie, ktorý vykonáva svoju činnosť v nemocnici,
• zamestnanec nemocnice, záchrannej zdravotnej služby alebo dopravnej zdravotnej služby, ktorý prichádza do kontaktu s pacientom,
• osoba, ktorá v rámci cirkvi alebo náboženskej spoločnosti registrovanej podľa osobitného predpisu poskytuje duchovnú službu pre pacientov v nemocnici alebo pre prijímateľov sociálnych služieb v zariadení sociálnych služieb,
• zamestnanec mobilného odberového miesta, ktorý prichádza do kontaktu s testovanou osobou,
• zamestnanec zamestnávateľa, ktorý zabezpečuje služby v marginalizovaných rómskych komunitách alebo vykonávanie pracovných činností pre ľudí bez domova,
• zamestnanec zamestnávateľa, ktorý zabezpečuje podporné služby pre poskytovateľa sociálnej služby,
• príslušník Ozbrojených síl Slovenskej republiky vyčleneným na pomoc pri testovaní obyvateľstva na území Slovenskej republiky na prítomnosť ochorenia COVID-19 a na pomoc v zdravotníckom zariadení,
• príslušník Policajného zboru alebo príslušníkom Hasičského a záchranného zboru vyčleneným pre mobilné odberové miesta vykonávajúce testovanie a na pomoc v zdravotníckom zariadení.