Celoplošný zber kuchynského odpadu začal v Šali ešte začiatkom roka. Napriek tomu si mnohí Šaľania vedierka stále neprebrali.
Obyvatelia rodinných domov zbierajú kuchynský odpad do vedier, ktoré zabezpečilo mesto. Celkový počet vedierok pre rodinné domy je 1950. Zatiaľ si ich prevzalo asi 1300.
„Kýbliky na kuchynský odpad by si mali prebrať všetky domácnosti z rodinných domov. Mesto ich podľa zákona musí domácnostiam poskytnúť, aj preto apeluje na obyvateľom domov, aby si ich vyzdvihli,“ hovorí Erika Kollerová zo šalianskej radnice.
Vedierka si môžu obyvatelia rodinných domov vyzdvihnúť v zbernom dvore vo Veči alebo v klientskom centre mestského úradu. „Stačí nahlásiť meno a adresu. Vedierko môžete pomôcť doručiť aj susedovi, známemu či rodine,“ doplnila Kollerová.
Ak rodine nestačí 10-litrové vedierko, môže si prísť pre ďalšie. Nové poskytne radnica aj v prípade krádeže.
Viacerí Šaľania radnici hlásili, že im vedierko ukradli priamo spred domu, niekomu dokonca aj s odpadom. „Máme dokonca kamerový záznam z krádeže – prišla pani, pozrela do vedierka, zobrala a nastúpila do autobusu. V niektorej ulici ukradli už aj dvakrát. Prosíme obyvateľov, nerobte to,“ vyzýva referentka životného prostredia Petronela Vižďáková.
Na sídliskách patrí kuchynský odpad do hnedých nádob
Obyvatelia sídlisk vedierka na kuchynský odpad nedostávajú. Zber kuchynského odpadu na sídliskách prebieha prostredníctvom hnedých zberných nádob, ktoré sú umiestnené pri stojiskách kontajnerov.
Nádoby sú olepené informačnou nálepkou, kde je presný popis, čo do týchto kontajnerov patrí. Dierkované sú len na vrchnej časti nádoby, vďaka čomu sa zabráni vytekaniu zapáchajúcich tekutín z nádob.
Viete aký odpad patrí do hnedých nádob?
Do kuchynského odpadu patria aj zvyšky izbových rastlín či kávová usadenina. Medzi potraviny, ktoré môžu obyvatelia vyhadzovať do kuchynského odpadu, patria menšie kosti zvierat, mäsové výrobky, syry, škrupiny z vajec, zvyšky ovocia a zeleniny, vareného jedla či pečivo.
Do kuchynského odpadu by ľudia rozhodne nemali vhadzovať potraviny v obaloch, príliš tekuté potraviny ako napríklad mlieko či polievky. Za kuchynský odpad sa nepovažuje ani zvierací trus, mŕtve telá zvierat či veľké zvieracie kosti. Do kuchynského odpadu nepatria ani oleje.
Foto: Mesto šaĺa
Zdroj: Mesto Šaľa