Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Z histórie automoblizmu s Autoškolou VIA

História automobilizmu ukrýva množstvo známych i menej známych informácií, ktoré zaujmú všetkých milovníkov áut a šoférov.
 
Rôzne fakty a zaujímavosti z histórie automobilizmu si budete môcť prečítať aj na našom portáli. Rubriku Vám prináša šalianska AUTOŠKOLA VIA.

Legendárny pretekár, Brazílčan, Ayrton Senna

Publikované Sala Online, 12.05.2017 - 12:30
História automobilizmu ukrýva množstvo známych i menej známych informácií, ktoré zaujmú všetkých milovníkov áut a šoférov.
 
Rôzne fakty a zaujímavosti z histórie automobilizmu si môžete prečítať aj na našom portáli. Rubriku Vám prináša šalianska AUTOŠKOLA VIA.
 
Majiteľ a prevádzkovateľ Autoškoly VIA, Imrich Vígh, pre vás tentokrát vybral informáciu zo sveta motošportu. Prvý májový deň nie je špecifický len kvôli medzinárodnému sviatku práce, ale svoju veľkú váhu má aj vo svete motošportu. V nedeľu, 1. mája 2017, totiž uplynulo presne dvadsaťtri rokov od smrti legendárneho pretekára a trojnásobného majstra sveta Formuly 1, Brazílčana Ayrtona Sennu.
 
Neďaleko Sao Paola, v meste Santana, sa 21. marca 1960 narodil legendárny pretekár Ayrton Senna. Jeho túžbou už od raného veku bol motošport. Keď mal štyri roky jeho otec mu zostavil motokáru, aby mohol od útleho detstva zveľaďovať svoj talent. V dvanástich rokoch sa rozhodol preložiť svoju školu na vedľajšiu koľaj. Uprednostnil to, čo mal najradšej, bolo to pochopiteľne pretekanie. Ako trinásťročný absolvoval svoje prvé preteky, a už o týždeň neskôr triumfoval prvýkrát.
 
Nováčikovskú sezónu v F1 si odkrútil s tímom Toleman. Rešpekt si získal, keď na Veľkej cene Monaka v daždi predbehol vtedy dvojnásobného majstra sveta Rakúšana Nikiho Laudu a skončil druhý za Francúzom Alainom Prostom. Za tento úspech si vyslúžil prezývku „Majster dažďa“. Po prestupe do Lotusu sa dočkal svojich prvých dvoch víťazstiev a jeho výkonnosť šla naďalej prudko hore.
 
foto: zdroj: wikipedia
 
Senna pred začiatkom sezóny v roku 1994, ako keby tušil, že dôjde k niečomu strašnému. "Bude to sezóna plná nehôd... Budem šťastný, ak sa mi nič vážne nestane,“ vyjadril sa Navyše už počas predsezónnych testov konštatoval, že monopost FW16 síce má rýchlosť, no je veľmi ťažko ovládateľný.
Prišiel ale „čierny víkend“ a Veľká Cena San Marína, v nedeľu 1. mája 1994 v siedmom kole pri nájazde do zákruty Tamburello mu zlyhalo na jeho Williamse pravé predné koleso a v rýchlosti 300km/h narazil do múru.
 
Na pretekoch stále k nehodám dochádza, ale opatrenia sa od roku 1994 mimoriadne zvýšili. Bezpečnostné prvky sú nielen v samotných monopostoch, ale aj na pretekároch, na trati aj mimo trate. Dnes sa už najnovšie testuje aj akýsi kryt samotného kokpitu, ktorý sme mohli vidieť napríklad na vozidle Ferrari či Red Bullu.
 
Meno Senna sa však z kráľovskej kategórie motor športu nevytratilo. V F1 ešte nedávno pretekal Ayrtonov synovec Bruno, posledne vo farbách tímu Williams, a zaujímavosťou je, že legendárny tím Franka Williamsa bol tým posledným a osudovým v kariére slávneho Brazílčana. Ayrton Senna je dodnes jedným z najuznávanejších a najobľúbenejších športovcov Brazílie. Ayrton, česť tvojej pamiatke.
 
AUTOŠKOLA VIA
P. Pázmaňa 2020/30
927 01 Šaľa (budova OK centra)
Mobil: +421 903 562 241
+421 905 968 291
e- mail: autoskolavia@autoskolavia.sk
 

Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Vonkajšie rolety alebo žalúzie? Čo vám a vašim oknám sadne viac?

Publikované Sala Online, 26.05.2022 - 10:09Vonkajšie rolety alebo žalúzie? Čo vám a vašim oknám sadne viac?

Ako zástenu na ochranu súkromia na okno si môžete vybrať medzi roletami do exteriéru a žalúziami, ktoré sa inštalujú do interiéru....

Ďalší podvod v mene pošty, za predaj nedoručených zásielok vraj pošta organizuje humanitárnu pomoc

Publikované Sala Online, 23.05.2022 - 18:48

Slovenská pošta upozorňuje na ďalší podvod, ktorý ľudí nabáda za symbolické 2 eurá kúpiť náhodne vybranú nedoručenú zásielku.   Podvodníci sa tvária, že t...

Podľa polície primitívnosť podvodníkov nemá konca

Publikované Sala Online, 18.05.2022 - 18:26

„Primitívnosť podvodníkov nemá konca. Vyzývame seniorov, aby si dávali pozor na takéto telefonáty a aby sa nedali oklamať“. Uviedla nitrianska polícia na s...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

Konečne 6 dobrých tipov pre rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

Publikované Sala Online, 26.05.2022 - 10:13Konečne 6 dobrých tipov pre rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

Poznáte to? Po už aj tak stresujúcom dni v práci plánujete rýchly výlet do supermarketu, pretože ste sa naozaj celý deň nestihli p...

Šalianske mamičky chystajú SWAP oblečenia a obuvi

Publikované Sala Online, 23.05.2022 - 17:38

Swap oblečenia predstavuje nový spôsobom výmeny šatníka. SWAP podujatia sa konajú v mnohých mes...

Materské školy budú zavreté v auguste

Publikované Sala Online, 14.05.2022 - 17:28

 Leto prináša prázdniny nielen pre tých školopovinných, ale doma väčšinou zostávajú aj škôlkari...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Ako na zvukovú izoláciu bez profesionálnych materiálov?

Publikované Sala Online, 26.05.2022 - 10:11Ako na zvukovú izoláciu bez profesionálnych materiálov?

Náš každodenný život charakterizuje hluk a rušivé zvuky. Najhoršie na tom je, že akokoľvek by sme chceli, zvyčajne ich nezastavia ...

V sobotu bude prebiehať očkovanie psov proti besnote

Publikované Sala Online, 19.05.2022 - 18:45

Očkovanie proti besnote je u psov povinné. Zaočkovať svojho psa budete môcť v sobotu vo Veči. [...

Postavia máj a ožije aj amfiteáter

Publikované Sala Online, 29.04.2022 - 20:14

Letnú kultúrnu sezónu na amfiteátri odštartuje mesto Šaľa prvomájovým multifestom.    Prvo...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Čo považujete za najväčší nedostatok predstaničného priestoru?