Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Z histórie automoblizmu s Autoškolou VIA

História automobilizmu ukrýva množstvo známych i menej známych informácií, ktoré zaujmú všetkých milovníkov áut a šoférov.
 
Rôzne fakty a zaujímavosti z histórie automobilizmu si budete môcť prečítať aj na našom portáli. Rubriku Vám prináša šalianska AUTOŠKOLA VIA.

Vpravo jazdíme 78 rokov

Publikované Sala Online, 25.03.2017 - 09:36
História automobilizmu ukrýva množstvo známych i menej známych informácií, ktoré zaujmú všetkých milovníkov áut a šoférov.
 
Rôzne fakty a zaujímavosti z histórie automobilizmu si môžete prečítať aj na našom portáli. Rubriku Vám prináša šalianska AUTOŠKOLA VIA. Majiteľ a prevádzkovateľ Autoškoly VIA, Imrich Vígh, pre vás vybral informáciu ohľadom šoférovania na pravej strane cesty. Viete, že tomu nebolo vždy tak? U nás sme z ľavej strany na pravú prešli v marci roku 1939.
 
Najrozšírenejšia teória  hovorí o tom, že za to môžu konské povozy. Koncom 18. storočia začali farmári prevážať svoje produkty na veľkých vozoch ťahaných viacerými pármi koní. Keďže vozy nemali miesto na sedenie pre pohoniča, ten si sadal na zadného ľavého koňa, aby mohol bičom v pravej ruke „motivovať“ záprah. Jazdec na pozícii vľavo mohol pre lepší prehľad o dianí na ceste presunúť celú „jazdnú súpravu“ na pravú stranu a v prípade potreby sa ľahšie vyhol protiidúcim vozidlám.
 
Značný vplyv na prechod z ľavostrannej na pravostrannú premávku mala údajne aj Veľká francúzska revolúcia. Pred ňou bola ľavá strana vozovky vyhradená šľachte a pravá plebsu. No po revolúcii nemala aristokracia odvahu provokovať ľud výsadnou jazdou vľavo, a tak sa presunula doprava. V Európe prvé pravidlo hovoriace o nutnosti jazdy vpravo zaviedlo Dánsko v roku 1793, o rok neskôr podobné nariadenie vošlo do platnosti v Paríži.
 
V Severnej Amerike, ktorá bola kolóniou Veľkej Británie, sa taktiež jazdilo vľavo. Po osamostatnení však chceli dať noví Američania jasne najavo svoju nezávislosť, a tak premávku presunuli z ľavej na pravú stranu. Prvým uzákonením z roku 1792 sa môže pochváliť štát Pennsylvania.
 
Existujú aj náznaky, že vľavo sa jazdilo v starovekom Ríme. Starý kameňolom pri anglickom Swindone je jedným z najzachovalejších rímskych lomov a keďže vyjazdené koľaje na ľavej strane sú hlbšie, naznačujú, že práve tadiaľ jazdili naložené vozy. Existuje vraj aj jedna rímska minca s vyobrazením dvoch jazdcov, ktorí sa míňajú pravými ramenami.
 
V našej krajine jazdíme po pravej strane od 18.marca 1939. Hoci vtedajšie Československo túto zmenu plánovalo, napokon si ju vynútili nemeckí okupanti. Pôvodne mala pravostranná jazda u nás platiť od 1. mája 1939, veci však urýchlili nemeckí okupanti. Vrchný veliteľ nemeckej armády Walther von Brauchitsch vydal výnos, ktorým nariadil okamžitý prechod na pravostrannú organizáciu premávky. Výnos začal platiť u našich západných susedov 17. marca 1939. Slovenský štát štyri dni po svojom vzniku schválil podobné nariadenie a do platnosti vstúpilo presne pred 78 rokmi, 18. marca 1939.
 
AUTOŠKOLA VIA
P. Pázmáňa 2020/30
927 01 Šaľa
(budova OK centra)
Mobil: +421 903 562 241
           +421 905 968 291
 

Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Vonkajšie rolety alebo žalúzie? Čo vám a vašim oknám sadne viac?

Publikované Sala Online, 26.05.2022 - 10:09Vonkajšie rolety alebo žalúzie? Čo vám a vašim oknám sadne viac?

Ako zástenu na ochranu súkromia na okno si môžete vybrať medzi roletami do exteriéru a žalúziami, ktoré sa inštalujú do interiéru....

Ďalší podvod v mene pošty, za predaj nedoručených zásielok vraj pošta organizuje humanitárnu pomoc

Publikované Sala Online, 23.05.2022 - 18:48

Slovenská pošta upozorňuje na ďalší podvod, ktorý ľudí nabáda za symbolické 2 eurá kúpiť náhodne vybranú nedoručenú zásielku.   Podvodníci sa tvária, že t...

Podľa polície primitívnosť podvodníkov nemá konca

Publikované Sala Online, 18.05.2022 - 18:26

„Primitívnosť podvodníkov nemá konca. Vyzývame seniorov, aby si dávali pozor na takéto telefonáty a aby sa nedali oklamať“. Uviedla nitrianska polícia na s...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

Kúpacia sezóna 2022: čo sa oplatí vedieť o kvalite vody na kúpanie a o bezpečnom kúpaní sa

Publikované Sala Online, 23.06.2022 - 20:10Kúpacia sezóna 2022: čo sa oplatí vedieť o kvalite vody na kúpanie a o bezpečnom kúpaní sa

Za kúpaciu sezónu je na Slovensku vo všeobecnosti považované obdobie od 15. júna do 15.  septembra, kedy sa očakáva najv...

Nepremeškajte zápisy do základnej umeleckej školy

Publikované Sala Online, 29.05.2022 - 20:32

Objavili ste u Vášho dieťaťa umelecké vlohy a radi by ste ich tanečné, výtvarné, hudobné č...

Konečne 6 dobrých tipov pre rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

Publikované Sala Online, 26.05.2022 - 10:13

Poznáte to? Po už aj tak stresujúcom dni v práci plánujete rýchly výlet do supermarketu, pretože ste...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Polícia upozorňuje vodičov, aby v teple nezabúdali deti a zvieratá v aute

Publikované Sala Online, 23.06.2022 - 20:32Polícia upozorňuje vodičov, aby v teple nezabúdali deti a zvieratá v aute

Ak rodičia zabudnú dieťa v rozpálenom aute, môže to mať fatálne následky. Upozornila na to primárka oddelenia anestéziológie a int...

V Trnovci nad Váhom predstavia aj knihu Eduarda Kukana

Publikované Sala Online, 13.06.2022 - 18:36

Koncom týždňa sa budú v Trnovci nad Váhom konať Dni obce. Program sa bude konať v dňoch 17...

Ako na zvukovú izoláciu bez profesionálnych materiálov?

Publikované Sala Online, 26.05.2022 - 10:11

Náš každodenný život charakterizuje hluk a rušivé zvuky. Najhoršie na tom je, že akokoľvek by sme ch...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Čo považujete za najväčší nedostatok predstaničného priestoru?