Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

SalaOnline pre ženy

Chráňte sa pred kliešťami, ich sezóna je tu

Publikované Sala Online, 01.05.2022 - 17:33

Chráňte sa pred kliešťami, ich sezóna je tu

Sezóna kliešťov pomaly začína. Aktivita kliešťov v prírode je najvyššia v máji a potom v septembri. Tento článkonožec sa vyskytuje takmer všade na našom území do nadmorskej výšky okolo osemsto metrov.
 
Kliešte sú parazity živiace sa krvou zvieracieho alebo ľudského hostiteľa. Majú viaceré vývinové štádiá: z vajíčka sa liahne larva a po nacicaní sa na hostiteľovi sa premení na nymfu. Nymfa sa po nacicaní krvi premení na dospelého jedinca. Nacicaná oplodnená samica nakladie vajíčka a hynie.
 
Človek môže byť hostiteľom pre všetky vývinové štádiá kliešťov. „Prisatého kliešťa si nemusíte všimnúť, pokiaľ ide o drobnú, prehliadnuteľnú larvu alebo nymfu,“ vysvetľuje MUDr. Jana Kerlik, PhD. z Odboru epidemiológie Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.
 
Hoci nie všetky kliešte šíria infekcie, je dôležité vedieť, že kliešťovú encefalitídu či lymskú boreliózu dokážu infikované kliešte preniesť na hostiteľa vo všetkých svojich vývinových štádiách.
 
Najlepšou prevenciou infekcií prenášaných kliešťami je preto kombinácia očkovania proti kliešťovej encefalitíde, dôslednej ochrany pred zaklieštením parazita, ako aj čo najrýchlejšie a bezpečné odstránenie kliešťa z tela.
 
KDE ŽIJÚ KLIEŠTE A AKÉ PROSTREDIE OBĽUBUJÚ
 
Kliešte sú aktívne počas celého roka, pokiaľ nie sú dlhšie trvajúce mrazy alebo súvislá snehová pokrývka. Znamená to, že kliešťa môžete chytiť aj v zimných mesiacoch, nielen počas leta.
 
“Kliešte sa môžu vyskytovať v princípe všade, kde je vyššia tráva a kríky, dostatočne vlhký vzduch a kde sa pohybujú potenciálni hostitelia (zvieratá a človek). Zvýšené riziko výskytu kliešťov je pozdĺž lesných chodníkov a vodných tokov, na rozhraní lesa a lúk, na lúkach a čistinkách či pasienkoch,” povedala MUDr. Jana Kerlik PhD. z RÚVZ BB.
 
Nespoliehajte sa na to, že ak nenavštevujete prírodu či vidiek, tak sa kliešťom bez problémov vyhnete. Kliešte sa totiž vyskytujú aj v mestskom prostredí, napríklad v mestskej zeleni a v parkoch, ale aj v záhradách rodinných domov, na cintorínoch, v lesoparkoch a v rozličných rekreačných zónach.
 
„Kliešť lezie vždy od zeme smerom hore a striehne na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov. Najviac sa im páči v dubovo-hrabových lesoch do nadmorskej výšky 600 až 800 metrov. V posledných rokoch sa však začali objavovať aj vyššie v horských oblastiach, aj do výšky 1000, ojedinele dokonca 1400 metrov nad morom,“ upozorňuje PhDr. Júlia Adamčíková z Odboru surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva SR.
 
RIZIKOVÉ OBLASTI A INFEKCIE PRENÁŠANÉ KLIEŠŤAMI
 
Rizikové sú najmä oblasti, kde už bol zaznamenaný výskyt kliešťov prenášajúcich ochorenia. „Infikované kliešte prenášajú najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu,“ približuje PhDr. Júlia Adamčíková z ÚVZ SR.
 
Zatiaľ čo kliešte infikované baktériou lymskej boreliózy sa vyskytujú takmer na celom území Slovenska, kliešte infikované vírusom kliešťovej encefalitídy sa vyskytujú v určitých tzv. endemických oblastiach.
 
“Kým v minulosti patrilo k najrizikovejším oblastiam povodie rieky Váh a Trenčiansky kraj, za ostatné roky bol zaznamenaný najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy v Žilinskom a v Banskobystrickom kraji,” uviedla MUDr. Jana Kerlik PhD. z RÚVZ BB.
 
PREVENCIA A LIEČBA OCHORENÍ PRENÁŠANÝCH KLIEŠŤAMI
 
Kliešťová encefalitída je infekčnéochorenie vyvolané vírusom a antibiotiká v jej liečbe nie sú účinné. Naopak, lymskú boreliózu vyvolávajú baktérie a možno ju liečiť antibiotikami.
 
„Rozdiel je aj v prevencii - pred kliešťovou encefalitídou sa vieme na rozdiel od boreliózy chrániť očkovaním. Očkovanie poskytuje mimoriadne účinnú ochranu. Zdôrazňujeme však, že očkovanie chráni iba pred kliešťovou encefalitídou, nechráni pred samotným prisatím kliešťa a ani pred lymskou boreliózou, ktorú prenáša časť kliešťov na území Slovenska. Z týchto dôvodov sa aj zaočkovaní jedinci musia naďalej snažiť minimalizovať riziko prisatia kliešťa, respektíve prisaté kliešte odstrániť z tela bezodkladne a odporúčaným spôsobom,” povedala MUDr. Jana Kerlik PhD. z RÚVZ BB.
 
Pre tých, ktorí nie sú očkovaní a obľubujú nepasterizované mliečne výrobky, najmä ovčieho a kozieho pôvodu, odporúčame prevarenie surového mlieka pred konzumáciou. Syr vyrobený zo surového mlieka je potrebné aspoň opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 °C.
 
AKO SA CHRÁNIŤ PRED ZAKLIEŠTENÍM A AKO SPRÁVNE ODSTRÁNIŤ PRISATÉHO KLIEŠŤA
 
Základné zásady ochrany pred kliešťom:
✔ vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov - okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie,
✔ v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky (do ktorých si zasuniete nohavice), vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte,
✔ používajte repelenty,
✔ hneď po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo a osprchujte sa.
 
Autor: Úrad verejného zdravotníctva SR

Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Vonkajšie rolety alebo žalúzie? Čo vám a vašim oknám sadne viac?

Publikované Sala Online, 26.05.2022 - 10:09Vonkajšie rolety alebo žalúzie? Čo vám a vašim oknám sadne viac?

Ako zástenu na ochranu súkromia na okno si môžete vybrať medzi roletami do exteriéru a žalúziami, ktoré sa inštalujú do interiéru....

Ďalší podvod v mene pošty, za predaj nedoručených zásielok vraj pošta organizuje humanitárnu pomoc

Publikované Sala Online, 23.05.2022 - 18:48

Slovenská pošta upozorňuje na ďalší podvod, ktorý ľudí nabáda za symbolické 2 eurá kúpiť náhodne vybranú nedoručenú zásielku.   Podvodníci sa tvária, že t...

Podľa polície primitívnosť podvodníkov nemá konca

Publikované Sala Online, 18.05.2022 - 18:26

„Primitívnosť podvodníkov nemá konca. Vyzývame seniorov, aby si dávali pozor na takéto telefonáty a aby sa nedali oklamať“. Uviedla nitrianska polícia na s...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

Konečne 6 dobrých tipov pre rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

Publikované Sala Online, 26.05.2022 - 10:13Konečne 6 dobrých tipov pre rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

Poznáte to? Po už aj tak stresujúcom dni v práci plánujete rýchly výlet do supermarketu, pretože ste sa naozaj celý deň nestihli p...

Šalianske mamičky chystajú SWAP oblečenia a obuvi

Publikované Sala Online, 23.05.2022 - 17:38

Swap oblečenia predstavuje nový spôsobom výmeny šatníka. SWAP podujatia sa konajú v mnohých mes...

Materské školy budú zavreté v auguste

Publikované Sala Online, 14.05.2022 - 17:28

 Leto prináša prázdniny nielen pre tých školopovinných, ale doma väčšinou zostávajú aj škôlkari...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Ako na zvukovú izoláciu bez profesionálnych materiálov?

Publikované Sala Online, 26.05.2022 - 10:11Ako na zvukovú izoláciu bez profesionálnych materiálov?

Náš každodenný život charakterizuje hluk a rušivé zvuky. Najhoršie na tom je, že akokoľvek by sme chceli, zvyčajne ich nezastavia ...

V sobotu bude prebiehať očkovanie psov proti besnote

Publikované Sala Online, 19.05.2022 - 18:45

Očkovanie proti besnote je u psov povinné. Zaočkovať svojho psa budete môcť v sobotu vo Veči. [...

Postavia máj a ožije aj amfiteáter

Publikované Sala Online, 29.04.2022 - 20:14

Letnú kultúrnu sezónu na amfiteátri odštartuje mesto Šaľa prvomájovým multifestom.    Prvo...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Čo považujete za najväčší nedostatok predstaničného priestoru?