Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Spravodajstvo

Krajskí poslanci vyzývajú ministra dopravy vybudovať železničnú trať Nitra - Trnovec nad Váhom

Publikované Sala Online, 24.05.2022 - 17:49, Top

Krajskí poslanci vyzývajú ministra dopravy vybudovať železničnú trať Nitra - Trnovec nad Váhom

Plánovanú výstavbu novej železničnej trate Nitra – Trnovec nad Váhom, ktorá mala zabezpečiť rýchle vlakové spojenie Bratislavy a Nitry, neodporúča Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR. Lacnejšou alternatívou má byť modernizácia trate cez Leopoldov.
 
Opačného názoru sú však nitrianski krajskí poslanci, ktorí  spoločne adresovali ministrovi dopravy a výstavby SR Andrejovi Doležalovi verejnú výzvu, v ktorej žiadajú, aby sa v projekte pokračovalo. Poslanci sa na spoločnom stanovisku zhodli na zasadnutí 16. mája.
 
„Dôrazne vyzývame konečne začať riešiť železničnú infraštruktúru krajského mesta Nitra a prehodnotiť pre nás neprijateľné a nereálne postupy Útvaru hodnoty za peniaze vo vzťahu k vybudovaniu trate Nitra-Trnovec nad Váhom, ktorú považujeme za optimálnu a perspektívnu alternatívu priameho vlakového spojenia Nitry s Bratislavou,“ znie časť výzvy. /Jej plné znenie je na konci článku/.  
 
Projekt výstavby železničnej trate medzi Nitrou a Trnovcom nad Váhom pripravili Železnice Slovenskej republiky. Štúdia posudzuje štyri alternatívy líšiace sa trasovaním a technickým riešením, pričom odporúča realizovať jednokoľajnú alternatívu s odbočením v Ivanke pri Nitre za 388 miliónov eur. Hlavným cieľom novej trate je rýchlejšie spojenie Nitry s Bratislavou.
 
Štúdia počíta so začatím výstavby trate už v roku 2023 a jej dokončením v roku 2025. Podľa ministerstva však projekt nie je návratný a počíta s nereálnymi termínmi výstavby.
 
Podľa ministerstva financií je plán spojenia Bratislavy s Nitrou rýchlejším vlakovým spojením potrebný, nevyžaduje si však výstavbu novej trate, ale zavedenie priamych vlakov cez Leopoldov. Toto sa dá podľa rezortu urobiť okamžite a prakticky zadarmo, úprava by skrátila cestu vlakom zo súčasných 98 až 112 minút na 62 až 73 minút.
 
VÝZVA PSLANCOV NSK MINISTROVI DOPRAVY
 
My, poslanci Zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja, vedomí si svojej zodpovednosti voči všetkým občanom Nitrianskeho samosprávneho kraja, Vás
 
DÔRAZNE VYZÝVAME
konečne začať riešiť železničnú infraštruktúru krajského mesta Nitra a prehodnotiť pre nás neprijateľné a nereálne postupy Útvaru hodnoty za peniaze vo vzťahu k vybudovaniu trate Nitra-Trnovec nad Váhom, ktorú považujeme za optimálnu a perspektívnu alternatívu priameho vlakového spojenia Nitry s Bratislavou.
 
KONŠTATUJEME,
že súčasný stav dlhodobo chýbajúcej prepotrebnej dopravnej infraštruktúry nášho kraja je výsledkom diskriminácie štátu, ktorý napriek dlhoročnej iniciatíve a snaženiam predsedu NSK a krajského poslaneckého zboru neberie vôbec do úvahy potreby obyvateľov Nitrianskeho samosprávneho kraja v oblasti dopravy, čoho výsledkom je aj fakt, že v novom zozname investičných priorít súčasného Ministerstva dopravy a výstavby SR nie je v oblasti železničnej infraštruktúry pre náš kraj prakticky nič významného.
 
KATEGORICKY ODMIETAME
dlhodobo poddimenzované, zo všetkých samosprávnych krajov objemovo najnižšie, financovanie štátu v oblasti infraštrukturálnych projektov cestného aj železničného hospodárstva Nitrianskeho samosprávneho kraja.
 
PROTESTUJEME
proti roky trvajúcej ignorácii skutočnosti, že mesto Nitra je ako jediné z krajských miest napojené na železničnú sieť neelektrifikovanou traťou, klasifikovanou ako trať 2. kategórie. Pritom Vám musí byť jasné, že súčasný stav železničnej infraštruktúry v samotnej železničnej stanici Nitra i v celom úseku Leopoldov – Zbehy – Lužianky – Nitra – Šurany nezodpovedá súčasným požiadavkám na rýchlosť a bezpečnosť železničného systému.
 
UPOZORŇUJEME,
že nie je ďalej z našej strany akceptovateľné, aby v samosprávnom kraji, kde Jadrová elektráreň v Mochovciach vyrába energiu pre celú SR, jazdili motorové vláčiky a znehodnocovali kvalitu ovzdušia len preto, že najvyššie miesta neberú do úvahy naše právo na základný dopravný status v súvislosti s elektrifikáciou krajského mesta Nitry.
 
S PLNOU VÁŽNOSŤOU SA OHRADZUJEME
proti opakovanému zľahčovaniu ponižujúcej pozície Nitry z pohľadu absencie jej elektrifikácie a proti tendenčným postupom Útvaru hodnoty za peniaze, ktoré vo vzťahu k nimi navrhovanej trati Nitra-Leopoldov vzhľadom na charakter terénu nemajú ani elementárnu logiku a vzhľadom na komplikovaný profil trate ani žiadnu perspektívu.
 
Preto
DÔRAZNE ŽIADAME
zaradiť úsek trate Nitra–Trnovec nad Váhom medzi priority železničných projektov a čo najrýchlejšie túto trať vybudovať.
 
Zdroj: Nitriansky samopsrávny kraj 
Foto: ilustračné

Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Vonkajšie rolety alebo žalúzie? Čo vám a vašim oknám sadne viac?

Publikované Sala Online, 26.05.2022 - 10:09

Ako zástenu na ochranu súkromia na okno si môžete vybrať medzi roletami do exteriéru a žalúziami, ktoré sa inštalujú do interiéru....

Ďalší podvod v mene pošty, za predaj nedoručených zásielok vraj pošta organizuje humanitárnu pomoc

Publikované Sala Online, 23.05.2022 - 18:48

Slovenská pošta upozorňuje na ďalší podvod, ktorý ľudí nabáda za symbolické 2 eurá kúpiť náhodne vybranú nedoručenú zásielku.   Podvodníci sa tvária, že t...

Podľa polície primitívnosť podvodníkov nemá konca

Publikované Sala Online, 18.05.2022 - 18:26

„Primitívnosť podvodníkov nemá konca. Vyzývame seniorov, aby si dávali pozor na takéto telefonáty a aby sa nedali oklamať“. Uviedla nitrianska polícia na s...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

Ako v lete bezpečne skladovať potraviny?

Publikované Sala Online, 22.07.2022 - 17:48Ako v lete bezpečne skladovať potraviny?

Obzvlášť v letnom období, ktoré sa spája s vyššími teplotami či cestovaním, môžete významne znížiť riziko ochorení z potravín dodr...

Kúpacia sezóna 2022: čo sa oplatí vedieť o kvalite vody na kúpanie a o bezpečnom kúpaní sa

Publikované Sala Online, 23.06.2022 - 20:10

Za kúpaciu sezónu je na Slovensku vo všeobecnosti považované obdobie od 15. júna do 15.  s...

Nepremeškajte zápisy do základnej umeleckej školy

Publikované Sala Online, 29.05.2022 - 20:32

Objavili ste u Vášho dieťaťa umelecké vlohy a radi by ste ich tanečné, výtvarné, hudobné č...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Galantská nemocnica vyzýva ľudí k darcovstvu

Publikované Sala Online, 22.07.2022 - 17:38Galantská nemocnica vyzýva ľudí k darcovstvu

Darcov krvi je počas letných mesiacov menej. S nedostatkom zásob krvi aktuálne zápasí galantská nemocnica.    Nemocnica ...

Polícia upozorňuje vodičov, aby v teple nezabúdali deti a zvieratá v aute

Publikované Sala Online, 23.06.2022 - 20:32

Ak rodičia zabudnú dieťa v rozpálenom aute, môže to mať fatálne následky. Upozornila na to primárka ...

V Trnovci nad Váhom predstavia aj knihu Eduarda Kukana

Publikované Sala Online, 13.06.2022 - 18:36

Koncom týždňa sa budú v Trnovci nad Váhom konať Dni obce. Program sa bude konať v dňoch 17...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Čo považujete za najväčší nedostatok predstaničného priestoru?