Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Šalianska tribúna

Chceme diskutovať o problémoch mesta a uviesť názory predstaviteľov mestského zastupiteľstva a komisií. Vytvárame priestor, na ktorom môžete zdôrazniť problémy, ktoré pokladáte za dôležité z pohľadu mesta, vášho rezortu alebo vašej profesie. Tie, ktorých riešenie sa schválilo, ale aj tie, ktorým sa nedostalo v meste pozornosti alebo väčšinovej podpory na fóre zastupiteľstva.

KAM VLASTNE, šaliansky šport ? /Marek Škrabala/

Publikované Sala Online, 07.04.2015 - 07:59

Po vyhlásení najlepších športovcov, kolektívov a funkcionárov mesta a okresu Šaľa by mohol človek nadobudnúť klamlivý dojem, aké je to krásne a super v tom našom športe v mestečku. Ako človek, ktorý však má šport nadovšetko rád, mi nedá nenapísať týchto zopár pre niekoho tvrdých, ale realistických viet. Vopred by som upozornil, že v nasledujúcich vetách som pojem šaliansky šport zúžil / len pre potreby tohto príspevku, inak tak určite nerobím/ na mužský FK a hádzanársky HK, ktoré sú mestom najväčšou mierou podporované.

 

Asi sa všetci zhodneme v tom, že najväčším problémom všade, kam sa obzrieme, sú predovšetkým peniaze, teda ich nedostatok. Napriek tomu si dovolím vysloviť pre niekoho možno kacírsky názor, že hlavným problémom športu v Šali nie sú peniaze. Práve aj zoznam ocenených za rok 2014 dokazuje, že kluby, ktoré najmenej čerpajú z verejných prostriedkov, dosiahli najväčšie úspechy. Či už sa jedná o HKM Šaľa, ŠSK Šaľa, KŠP Tritón Šaľa a atď. Aj ostatné kluby, ktoré môžu ísť príkladom, ako FK Betonáris, či FK Veča, dokazujú, že viac peňazí ( rozumej verejných, mestských, štátnych ... ) ešte neznamená zákonite viac muziky -)


Kde teda spočívajú tie hlavné príčiny stagnácie, či úpadku HK a FK v Šali podľa môjho názoru ? Dovolím si ich rozdeliť na dve hlavné kategórie, ktoré však spolu súvisia a dopĺňajú sa.

 

Šport sa prestal robiť pre ľudí, priaznivcov, fanúšikov. Nebudem detailne rozoberať, ktorý z nasledujúcich neduhov, ktorému klubu pristane, zainteresovaní sa iste nájdu. Neustále zmeny termínov zápasov prispôsobujúce sa všetkým, každému možnému, len nie divákom. Termínové kolízie športových udalostí v meste. Absolútny nedostatok sprievodných akcií počas prestávok stretnutí. Kdeže sú tie časy, keď sa človek aj na prestávku priam tešil, keďže bola takmer vždy vyplnená atraktívnym sprievodným programom niektorého z miestnych súborov / mažoretky, Jumping a pod. /, či tombolou. Nech mi nik nehovorí, že ak regionálne mäsiarstvo, kaderníctvo, zlatníctvo, či záhradkárstvo venuje ceny do krížoviek v akomkoľvek periodiku, ktorý si nájdem vhodený v poštovej schránke, neučiní tak aj na stretnutí celoslovenského významu. Ak nie, k tomu sa ďalej dostanem, prečo. Kapitolou samou o sebe je ozvučenie a s tým súvisiacia zrozumiteľnosť informácií zo strany hlásateľa. Že sa to dá, aj pri súčasnom stave zlepšiť, dokazujú zápasy mužov HKM Šaľa.

 

Druhý, oveľa hlbší a zložitejší problém, je samotná štruktúra klubov a z nej vyplývajúci nedostatočný ekonomický marketing klubov. Vopred vravím, nejde mi o kádrovanie, či stínanie hláv, ale o reformu klubov tak, aby bolo jasné, kto má čo v kompetencii, kto je za čo tým pádom zodpovedný, lebo len to je cesta vopred. Kluby v súčasnej konštalácii fungujú už minimálne 20-30 rokov. Od revolúcie po prelom tisícročí to ešte zotrvačnosťou ako tak išlo, boli výsledky, HK hral európske poháre, FK bojoval, hoci neúspešne o postup do najvyššej súťaže. Ale funkcionári zabudli hľadieť na hodiny, kalendár. A čas šiel ďalej. Kým iní napredovali, my sme prešľapovali na mieste, ba išli po krôčikoch vzad. Pozabudli sme, že čo stačilo v roku 1985, v 21. storočí už zďaleka nestačí. A pritom, mládežnícke kategórie FK aj HK pracujú dobre, pôsobia v nich odborne fundovaní tréneri, talentovaných žiakov, dorastencov máme každým rokom dostatok. Problémom je, že po dovŕšení seniorského veku z nich už pramálo zostáva reprezentovať mesto, ktoré ich vychovalo. Každý má vyššie ambície, čo je však pochopiteľné. V prípade HK sme si však zvykli, že na Slovensku, či v Čechách, tie najvyššie ambície znamenajú naše, šalianske.

 

Trochu s ľútosťou sa mi pri týchto slovách pozerá a sleduje progresívna práca mladých, ambicióznych funkcionárov a trénerov na neďalekých futbalových kopaniciach v Myjave, či v hádzanárskej Stupave, teda v mestách veľkosťou porovnateľných so Šaľou. U nás už je konečne potrebná reforma. V nadväznosti na pripravovaný nový zákon o športe, ktorý, dúfajme, prinesie viac svetla do financovania slovenského športu, je potrebné aj v šalianskych HK a FK spraviť také kroky, aby sa z nich stali moderné športové subjekty, viaczdrojové, nie závislé na jednom subjekte, ktoré v zdraví prežijú aj menšie otrasy. V ktorých bude jasne vidieť rukopis prezidenta klubu, športového manažéra, marketingového manažéra, kde bude prehľadný tok verejných i súkromných sponzorských financií, aby sa tí nebáli do klubu vstúpiť. S vedomím, že ich peniaze budú využité účelne, ani cent nevyjde nazmar a predstavitelia klubu to budú vedieť v ktorúkoľvek dennú, či nočnú hodinu zdokladovať. A najmä - treba sa naučiť opätovne robiť šport pre divákov, nakoľko bez neho sú tu kluby a ich funkcionári, hráči zbytoční.

 

Verím, že ak to inde ide, je to možné aj u nás, v Šali. A my všetci, ktorým nám nie je osud šalianskeho športu ľahostajný, verme, že sa tak stane:))

 

Marek Škrabala, člen Komisie mládeže a športu pri MsZ v Šali

 

Titulka: ilustračné foto


Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Pozor na podvodníkov

Publikované Sala Online, 15.10.2018 - 20:55Pozor na podvodníkov

Polícia upozorňuje občanov na podvodné praktiky falošných orezávačov stromov.   "Minulý týždeň sme zaznamenali prípad v[nbsp...

Nedajte šancu vírusom a baktériám

Publikované Sala Online, 01.10.2018 - 18:36

Posilňujte si imunitu každý deň, vyhnete sa tak chrípke a iným nepríjemným respiračným ochoreniam. Začať môžete s otužovaním, dbajte na dostatok ...

Zberači orechov pri cestách riskujú vlastné životy

Publikované Sala Online, 25.09.2018 - 15:16

Zberači orechov pri cestách riskujú vlastné životy a ohrozujú bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.      Orechy pri cestách každoročne lá...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

Ochráňte svojho škôlkara

Publikované Sala Online, 06.09.2018 - 19:51Ochráňte svojho škôlkara

Najúčinnejšou prevenciou voči chorobám v škôlkach je dodržiavanie hygienických návykov, očkovanie a otužovanie detí. Dbajte a...

Salmonelóze sa môžete vyhnúť

Publikované Sala Online, 03.07.2018 - 12:45

Rizikom pre vznik nepríjemného ochorenia -  salmonelózy, sú  predovšetkým nedostatočne te...

Plytvanie potravinami neobchádza ani Slovensko, priemerne každý vyhodí vyše sto kilogramov jedla ročne

Publikované Sala Online, 22.05.2018 - 19:57

Plytvanie jedlom znamená plytvanie prírodnými zdrojmi, prácou aj energiou Približne 23% slovenskýc...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Obľúbení herci a zabávači - ŠOKO, PUCHO a STAŠKO zaimprovizujú v Šali

Publikované Sala Online, 26.09.2018 - 20:58Obľúbení herci a zabávači - ŠOKO, PUCHO a STAŠKO zaimprovizujú v Šali

Traja skvelí herci, komici a zabávači -  Juraj "Šoko" Tabaček, Lukáš "Pucho" Púchovský a Stano Staško miera do Šale, aby...

Juraj „Šoko“ Tabaček, Lukáš „Pucho“ Puchovský a Stano Staško sa predvedú v divadelnej improvizácii. Vyhrajte dve vstupenky originálnu smršť humoru v podaní 3T – Tri tvorivé tvory.

Publikované Sala Online, 07.09.2018 - 20:18

Originálna smršť okamžitého humoru od troch tvorivých tvorov zo Žiliny. Tri tvorivé tvory – 3T alias...

S čipovou kartou ušetríte

Publikované Sala Online, 05.09.2018 - 16:08

Rodiny žiakov základných a študentov stredných škôl môžu vďaka čipovým kartám ARRIVA Nové Zámky...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Obľúbené kúpaliská Šaľanov. Ktoré je to vaše?Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Súhlasím Viac informácií