Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Spravodajstvo

Zvýšenie smetného poslanci neodsúhlasili

Publikované Sala Online, 03.12.2020 - 18:37, Top

Zvýšenie smetného poslanci neodsúhlasili

Šalianska radnica plánovala na budúci rok zvýšiť ceny za likvidáciu komunálneho odpadu. Ak by návrh mestskí poslanci schválili, Šaľania zaplatia v budúcom roku tzv. smetné vyššie o približne 5 eur za rok.
 
Výšku poplatkov a daní upravuje príslušné všeobecne záväzné nariadenie mesta. Návrh zmeny nariadenia bol zverejnený na web stránke mesta a občania ho mohli pripomienkovať do 29. novembra.
 
Poplatok za smeti sa zvýšil aj v tomto roku. Kým v roku 2018 zaplatili Šaľania za smeti 27,5 eur na rok, v tomto roku to bolo už 35 eur za rok.
 
 
Navrhovali zvýšiť o 5 eur
 
Sadzbu poplatku navrhovala radnica vo výške 0,1093  za jedného poplatníka v meste za jeden kalendárny deň. To znamená, že ročný poplatok za smeti by bol po novom 39,9 eur.
 
Tento rok bola sadzba vo výške 0,0959 eur za jedného poplatníka v meste za jeden kalendárny deň, čo činilo 35 EUR.
 
Poplatok za smeti by sa tak pre jednu osobu v budúcom roku navýšil o takmer 5 eur za rok.
 
Náklady pre mesto sa zvyšujú
 
Návrh na zvýšenie smetného radnica odôvodňovala tým, že od 1. januára 2021 budú musieť obce a mestá plniť ďalšie povinnosti vyplývajúce zo zákona o odpadoch, čo sa premietne aj do celkových nákladov na zabezpečovanie všetkých služieb v nakladaní s odpadmi. Od januára pribudne obciam a mestám aj povinnosť zavedenia zberu kuchynského odpadu, čo so sebou prináša pre mesto ďalšie výdavky.
 
Pre mesto sa pravdepodobne zvýši aj základný poplatok. Zákonný poplatok závisí od úrovne vytriedenia komunálneho odpadu. Šaľa dosiahla v roku 2019 úroveň vytriedenia 41,4 %, preto tento zákonný poplatok platila radnica vo výške 12,- eur za každú tonu komunálneho odpadu uloženého na skládku. Podľa predbežnej bilancie, ktorá sa sumarizuje ku koncu februára, rsdnica predpokladá, že Šaľa nedosiahneme úroveň vytriedenia viac, ako 50 %, preto sa pre rok 2021 zvyšuje zákonný poplatok na 18,- eur za každú tonu uloženú na skládke. 
 
 
Návrh neodsúhlasili
 
K poslancom prehovoril počas rokovania aj primátor mesta Jozef Belický: „Ja nepresadzujem zvýšenie daní. Ja presadzujem férový prístup k občanovi. Povedať mu, koľko to stojí a takto sa to zaplatí. A nie - síce toľkoto to stojí a nech dá len 20 a zvyšných 20 doplatíme z inej položky, ale taktiež z jeho peňazí. Môže to byť aj takto. Nikto ma ale nepresvedčí, že je to takto správne. Ale keď tak mestské zastupiteľstvo rozhodne,  prehodnotíme,  či tento postup je v súlade so zákonom."
 
Poznámka autora: Mestá a obce podľa zákona nemôžu dotovať zber a likvidáciu odpadov. 
 
K téme sa vyjadrila aj viceprimátorka Danica Lehocká: „Ja som v tejto poslaneckej diskusii nepočula ani jeden poslanecký návrh, ako znížiť túto cenu, ktorá je stanovená zákonom, ktorý nám niečo káže. Mne sa tiež nepáči výška tohto poplatku a tiež by som rada povedala, že ju odmietam. Ja ju však neodmietnem, pretoźe nám zákon v tejto chváli inú moźnosť neponúka."
 
O tom, či v budúcom roku zaplatia Šaľania za odpad viac, rozhodovali napokon mestskí poslanci. Po dlhšej diskusii návrh navýšenia smetného odsúhlasený nebol. Za bolo 9 poslancov, 10 proti a 1 sa zdržal.
 

Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Zber vianočných stromčekov

Publikované Sala Online, 13.01.2021 - 13:05Zber vianočných stromčekov

Sviatočné obdobie je za nami a vianočné dekorácie sme opäť odložili do skríň. S umelými stromčekmi je to jednoduché, so živým...

Opäť upravujú režim na okresných úradoch

Publikované Sala Online, 10.01.2021 - 16:11

Vzhľadom na vývoj epidemickej situácie ministerstvo vnútra od pondelka 11. januára pristupuje k ďalšej úprave poskytovania služieb klientskych centier, pracovís...

Pokračuje rozvoz obedov

Publikované Sala Online, 09.01.2021 - 17:54

Šalianske zariadenie pre seniorov zabezpečuje okrem starostlivosti o klientov v zariadení aj rozvoz obedov pre seniorov a odkázaných.   Poča...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

Kuchynský olej môžete separovať, kontajner nájdete pri Kauflande

Publikované Sala Online, 15.12.2020 - 19:52Kuchynský olej môžete separovať, kontajner nájdete pri Kauflande

Použitý olej by sa nemal vylievať do výlevky ani vyhadzovať do bežného komunálneho odpadu. Olej je pre kanalizačný systém ško...

Vianočná atmosféra aj s Betlehemom v životnej veľkosti

Publikované Sala Online, 11.12.2020 - 11:29

ianočnú atmosféru si Šaľania môžu vychutnať od uplynulého víkendu. Časť vianočnej výzdoby sa rozsvie...

Súťaž o mikulášsky balíček

Publikované Sala Online, 05.12.2020 - 14:00

Mikuláš patrí u detí medzi najočakávanejšie udalosti v roku. Adventné obdobie bude vš...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Do Nitry aj naďalej len s negatívnym testom

Publikované Sala Online, 14.01.2021 - 18:31Do Nitry aj naďalej len s negatívnym testom

Od pondelka 11. januára platí v okrese Nitra sprísnený zákaz vychádzania.   Do práce môžu ísť len tí, ktorí majú aktuál...

Viete, ktoré doplnky by nemali chýbať vo vašom aute?

Publikované Sala Online, 16.12.2020 - 20:35

Doplnky do auta neslúžia len na vylepšenie jeho vzhľadu, ale majú aj úžitkovú funkciu. Ich používani...

O výške poplatku za smeti rozhodnú poslanci už vo štvrtok

Publikované Sala Online, 02.12.2020 - 16:24

Šalianska radnica plánuje na budúci rok zvýšiť ceny za likvidáciu komunálneho odpadu. Ak by návrh me...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Čo považujete za najväčší nedostatok predstaničného priestoru?Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Súhlasím Viac informácií