Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Spravodajstvo

Opatrenia sa sprísňujú, OTP pre zamestnancov sa odsúva

Publikované Sala Online, 21.11.2021 - 18:21

Opatrenia sa sprísňujú, OTP pre zamestnancov sa odsúva

Opatrenia, ktoré majú spomaliť šírenie ochorenia Covid-19, sa na Slovensku sprísňujú. Zatiaľ sa dotknú najmä neočkovaných.  Vláda však v prípade ďaľśieho  zhoršovania situácie nevyučuje ani lockdown pre všetkých.
 
Od pondelka, 22. novembra, sa nezaočkovaní a tí, čo Covid neprekonali v ostatných 180 dňoch nedostanú napríklad do hračkárstva či nábytkárstva. Navštíviť budú môcť len tzv. pre život nevyhnutné obchody.
 
Nie sú to však len potraviny, drogérie či lekárne, ale aj napríklad predajne obuvi či oblečenia.  Otvorené pre všetkých zostávajú ďalej aj predajne novín a tlačovín, predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie, predajne domácich a záhradkárskych potrieb.
 
Od červených okresov bude časť obchodov a služieb otvorená iba v režime OP
 
V bordových a čiernych okresoch musia mať prevádzky a služby, okrem základných prevádzok, ktoré sú vymenované vo vyhláške, obmedzené otváracie či prevádzkové hodiny od 5.00 do 22.00 h.
 
V prípade červených až čiernych okresov môžu mať takéto prevádzky otvorené len pre očkovaných a tých, čo prekonali ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch (režim OP).
 
V červených, bordových a čiernych okresoch môže byť v prevádzkach iba jeden zákazník na 15 štvorcových metrov (m2) plochy a v esenciálnych v obchodoch s potravinami, drogériou či na čerpacích staniciach je povolený jeden zákazník na 25 m2 predajnej plochy. Obmedzenia zasiahnu aj obchodné domy. Tie môžu byť v červených, bordových a čiernych okresoch otvorené iba v režime OP, vyhláška ÚVZ zároveň nariaďuje zatvorenie sedacích sekcií, a tiež detských kútikov.  
 
Taxislužby môžu v červených aj bordových okresoch prevážať maximálne dve osoby v jednom rade vrátane vodiča, v bordových však musia mať pasažieri aj vodič namiesto rúška nasadený respirátor. V čiernych okresoch sa môžu v taxíku prevážať najviac dvaja klienti, a to na zadných sedadlách. Rovnako je povinný respirátor, pravidelné vetranie a dezinfekcia po každom zákazníkovi. 
 
Prevádzky, ktoré vyhláška stanovuje ako esenciálne 
 • potraviny
 • drogérie
 • predajne zdravotníckych pomôcok
 • očné optiky
 • predajne novín a tlačovín
 • predajne s krmivom pre zvieratá
 • veterinárne ambulancie
 • predajne náhradných dielov pre motorové vozidlá
 • odťahové služby
 • telekomunikační operátori
 • pošty
 • banky
 • finančné, poisťovacie a leasingové služby
 • obuv a oblečenie
 • domáce a záhradkárske potreby
 • prevádzky poskytujúce liečebno-pedagogickú intervenciu alebo terapiu osobám so zdravotným postihnutím.
 • liečebné kúpele a kúpeľné liečebne poskytujúce služby pacientom na základe predpisu lekára
 • prevádzky verejného stravovania vrátane trvalých stánkov, ktoré vydávajú jedlá a nápoje zabalené na odber so sebou alebo prostredníctvom donášky
 • lekárne, knižnice, práčovne, čistiarne, kľúčové služby či čerpacie stanice
 • výdajné miesta tovarov zakúpených na diaľku, vrátane príjmu reklamácií
 • zásielkový predaj tovarov
 • výdaj, vrátenie a reklamácia tovaru prostredníctvom balíkomatov a podobných zariadení
 • pohrebné služby, prevádzky pohrebísk a krematórií
 • služby technickej a emisnej kontroly, zberné miesta pre príjem žiadostí na vydanie tachografických kariet
 • oprava a servis elektroniky, strojov a iných zariadení
 • taxislužby
 • advokáti, notári, exekútori, správcovia konkurznej podstaty, mediátori, dražobníci, rozhodcovia, znalci, tlmočníci a prekladatelia
 • zberné dvory
 • obchodné miesta sieťových odvetví (elektrina, voda, plyn)
 • služby dlhodobého ubytovania a karanténneho ubytovania
 • nekryté alebo čiastočne kryté trhoviská s predajom sadeníc, kvetov, zeleniny, ovocia, potravín: musia zabezpečiť jednosmerný pohyb zákazníkov, regulovaný vstup a výstup, vzdialenosť predajných miest 2 metre od seba
 • závodné, školské a podobné kuchyne a jedálne
 
Kto sa považuje za kompletne zaočkovanú osobu
 
Pod označením OP sa rozumie osoba najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky vakcíny s dvojdávkovou schémou, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky.
 
Rovnako pod označenie spadá osoba najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky vakcíny s jednodávkovou schémou, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky.
 
Zaraďuje sa sem aj osoba najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky vakcíny, ak bola prvá dávka podaná v intervale do 180 dní od prekonania COVID-19, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky.
 
Osoby, ktoré prekonali COVID-19, budú mať rovnaké možnosti ako zaočkovaní
 
Režim kompletne zaočkovaných osôb sa od pondelka (22. 11.) mení na režim OP (očkovaný/prekonaný). Znamená to, že osoby, ktoré prekonali COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami, budú mať rovnaké možnosti ako kompletne zaočkované osoby.
 
Označenie OP sa týka aj osôb, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami a mali ho potvrdený RT-PCR testom, či detí do 12 rokov po prekonaní COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami. "Potvrdenie vydá pediater aj na základe pozitívneho výsledku antigénového testu vykonaného do 15. novembra," spresnil ÚVZ.
 
Rovnaké možnosti ako zaočkovaní budú mať aj osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred viac ako 180 dňami a boli zaočkovaní jednou dávkou vakcíny podanej do 180 dní od prekonania ochorenia, deti mladšie ako dva roky a deti od dvoch do 12 rokov a dvoch mesiacov s negatívnym výsledkom antigénového testu, ktorý je platný 48 hodín od odberu, alebo PCR/LAMP testu, ktorý je platný 72 hodín od odberu.
 
Režim OTP na pracoviskách od pondelka nebude
 
Vládou avizovaný povinný režim OTP (očkovaní, prekonaní, testovaní) na pracoviskách od pondelka (22. 11.) nebude. Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR stále prebiehajú medzirezortné rokovania k jeho povinnému zavedeniu.
„Úrad verejného zdravotníctva SR s prihliadnutím na tieto skutočnosti nenariadi túto povinnosť s účinnosťou od pondelka 22. novembra 2021. „Rieši sa zabezpečovanie logistiky a ďalšie potrebné procesy na úrovni príslušných rezortov“ konštatuje ÚVZ.
O ďalších krokoch v súvislosti s režimom OTP v práci bude ÚVZ verejnosť včas informovať.
 
Šaľa bude od pondelka bordová
 
Od pondelka 22. novembra bude na Slovensku už 54 okresov v čiernej fáze - treťom stupni ohrozenia a v bordovej fáze – druhom stupni ohrozenia bude 19 okresov. V červenej fáze – prvom stupni ohrozenia zostane šesť okresov.
 
červená farba – prvý stupeň ohrozenia: okresy Bratislava I - V a okres Dunajská Streda
 
bordová farba – druhý stupeň ohrozenia: okresy  Dolný Kubín, Galanta, Komárno, Malacky, Myjava, Námestovo, Nitra, Pezinok, Prešov, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Senec, Skalica, Šaľa, Trenčín, Trnava, Žilina a okres Zlaté Moravce
 
čierna farba – tretí stupeň ohrozenia: okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Ilava, Kežmarok, Košice I - IV, Košice-okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Senica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom a okres Zvolen
 

Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Neviete sa rozhodnúť? Prezradíme vám, prečo ísť na dovolenku na Cyprus

Publikované Sala Online, 26.11.2021 - 18:14Neviete sa rozhodnúť? Prezradíme vám, prečo ísť na dovolenku na Cyprus

Viac ako 20 piesočnatých pláží, 270 dní opaľovania, 2000 rokov histórie, majestátne hory, priateľskí ľudia a jedna z najbezpečnejš...

V sobotu budú v Šali očkovať na dvoch miestach

Publikované Sala Online, 12.11.2021 - 17:27

V Šali bude opäť očkovať aj Nitriansky samosprávny kraj. Veľkokapacitné očkovacie centrum otvorí v budove polikliniky.   Záujem o očkovanie ...

Počas Dušičiek v Šali MHD zdarma, v niektorých mestách posilnia spoje

Publikované Sala Online, 26.10.2021 - 18:35

Katolícka cirkev 1. novembra slávi prikázaný sviatok Všetkých svätých, na ktorý 2. novembra nadväzuje deň Pamiatky zosnulých, ľudovo nazývaný Dušičky.  [nb...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

Policajti dali deťom reflexné prvky. Upozorňujú na ich dôležitosť

Publikované Sala Online, 01.12.2021 - 19:19Policajti dali deťom reflexné prvky. Upozorňujú na ich dôležitosť

Polícia zverejnila na svojej sociálnej sieti informáciu zo Šale. Policajti dali deťom reflexné prvky a poučili ich o[nbs...

Film Karel po ročnom odklade na plátne slovenských kín

Publikované Sala Online, 09.11.2021 - 17:37

Film Karel mal prísť do slovenských kín ešte v minulom roku. Fanúšikovia speváka sa napokon doč...

Očkovanie treťou dávkou otvorili ľuďom nad 55 rokov

Publikované Sala Online, 26.10.2021 - 20:33

Od utorka sa môžu na očkovanie treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 prihlásiť ďalší záujem...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Dôsledky pandémie cítia aj v Krízovom centre, potrebujú pomoc

Publikované Sala Online, 02.12.2021 - 20:42Dôsledky pandémie cítia aj v Krízovom centre, potrebujú pomoc

Šalianske krízové centrum, ktoré pomáha najmä ľuďom bez domova, zverejnilo na svojom profile na sociálnej sieti  prosbu o[nbs...

Očkovať sa bude aj v nedeľu

Publikované Sala Online, 06.11.2021 - 19:55

Záujem o očkovanie sa v Šali zvýšil. Pre veľký záujem pridali termín, kedy bude očkovací t...

Pre vstup na Slovensko platia nové podmienky

Publikované Sala Online, 10.07.2021 - 18:14

Od piatka platia nové pravidlá pre príchod na Slovensko. Po novom závisia od toho, či je človek...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Čo považujete za najväčší nedostatok predstaničného priestoru?Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Súhlasím Viac informácií

>