Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Spravodajstvo

Najtransparentnejšou župou je Trenčianska, Nitrianska na tretej priečke

Publikované Sala Online, 09.10.2017 - 18:24

Najtransparentnejšou župou je Trenčianska, Nitrianska na tretej priečke

Slovenské župy sú tesne pred koncom svojho štvrtého obdobia opäť o čosi transparentnejšie, ako na  jeho začiatku. Aktuálni predstavitelia ôsmich samosprávnych krajov dokázali  zvýšiť priemerné skóre  transparentnosti oproti roku 2013 o vyše  šesť percentuálnych bodov  na súčasných  54,3 percenta.
 
Vyplýva to zo najnovšieho rebríčka transparentnosti žúp, ktorý Transparency pripravila už štvrtýkrát.  Nárast badať aj oproti poslednému  medzivolebnému  rebríčku z roku 2015, kedy  skóre žúp  dosiahlo  50,3%.  Samosprávne kraje sú v priemere  aj  o niečo  otvorenejšie ako  stovka najväčších slovenských  miest, ktoré v poslednom hodnotení z roku 2016 získali 51,3%. 
 
Na tomto progrese sa však výrazne podieľal najmä vysoký nárast skóre v Trenčianskej župe. Trenčiansky kraj prvýkrát neskončil posledný  a za dva roky sa  v skóre transparentnosti vyšplhal  z necelých 41 až na rekordných takmer 75 percent. Trenčianska župa si na stránke zriadila sekciu „Otvorená župa“, na ktorej začala zverejňovať množstvo dovtedy  neprístupných  materiálov.  Na  stránke  sa  začali  pravidelne  objavovať  videozáznamy z rokovaní zastupiteľstiev, zápisnice z komisií, registre investičných akcií, priebeh a výsledky verejných obchodných súťaží na predaj a prenájom majetku, zoznamy pridelených dotácií, majetkové priznania  politikov či informácie o počte miest i žiadostí v zariadeniach sociálnych služieb. Úrad  spustil  aj  projekt  participatívneho  rozpočtu,  v ktorom  si  obyvatelia  kraja  hlasovaním  sami  rozhodujú, ktoré občianske projekty na zvýšenie kvality života v komunite župa finančne podporí.
 
Trenčiansky kraj na prvej priečke vystriedal Banskobystrickú župu, ktorá dosiaľ vždy figurovala na čele rebríčka. Banskobystrická župa stratila takmer päť percentuálnych bodov a klesla na piate miesto.
 
V celkovom poradí skončili ako  najmenej otvorené Trnavská (48,6%) a Košická  župa  (48%).  Košický
 
Výsledky rebríčku transparentnosti žúp 2017
 
Vysvetlivky: Celkové poradie v rebríčku 2017/ Skóre transparentnosti/ Zmena oproti 2015 (v  percentuálnych bodoch)/ Posun v poradí  oproti roku 2015
 
1. Trenčianska župa  74,8%  (Δ +34,1 pp)  (+7)
2. Žilinská župa  55,2%  (Δ +3,0 pp)  (+1)
3. Nitrianska župa  54,6%  (Δ +5,6 pp)  (+4)
4. Prešovská župa  52,6%  (Δ -1,9 pp)  (-2)
5. Banskobystrická župa  51,1%  (Δ -4,9 pp)  (-4)
6. Bratislavská župa  49,7%  (Δ -0,6 pp)  (-2)
7. Trnavská župa  48,6%  (Δ -1,1 pp)  (-1)
8. Košická župa  48,0%  (Δ -2,0 pp)  (-3)
 
Celkovo najlepšie hodnotenými sa rovnako ako pred dvomi rokmi stali oblasti Prístupu k informáciám a Financií  a verejného  obstarávania.  Spomedzi  nich  badať  ďalšie  zlepšovanie  najmä  v druhej  spomínanej oblasti, keď viacero žúp začalo zverejňovať registre investičných akcií a mierne sa zvýšila  aj kvalita zverejňovaných zmlúv (zo 45 na 58%).  Citeľný progres župy dosiahli najmä v oblastiach Dopravnej politiky, v ktorej sa zlepšilo informovanie  o dopravných licenciách i zmenách cestovných poriadkov  a  Účasti verejnosti na rozhodovaní. V tej  pribudli najmä informácie o procese pripomienkovania župných nariadení, záznamy zo zastupiteľstva  už zverejňujú všetky kraje a stúpol aj počet krajov s komisiami otvorenými pre verejnosť.  Naopak,  slabinami  žúp  stále  zostávajú oblasti  Predaja  a  prenájmu  majetku  a Personálnej  politiky.  Z necelých  400  referentských  pozícií,  ktoré  župy  od  januára  2016  obsadzovali,  bola  cez  výberové  konanie  prijatá  menej  ako  tretina  z nich.  Zápisnice  z  výberových  konaní  obsahujúce  sumárne  hodnotenie komisie a poradie uchádzačov aktuálne zverejňuje iba Prešovská župa.
 
Transparentnosť žúp merala Transparency  pomocou  117  indikátorov v 11 oblastiach. Vychádzala pritom z desiatich rôznych zdrojov  od webových stránok krajov, cez dotazník zaslaný úradom, župné  médiá, informácie z portálu tender.sme.sk, až po žiadosti zaslané županom a hlavným kontrolórom. Rebríček  transparentnosti  žúp  je  súčasťou  Programu  Otvorená  samospráva,  ktorý  podporili  Open  Society Institute v Budapešti a Veľvyslanectvo USA na Slovensku.
 
Všetky informácie o rebríčku vrátane  podrobných  výsledkov  nájdete  na  stránke  samosprava.transparency.sk  ako  aj  v prezentácii  na  podstránke projektu  venovanej analýzam.
 
Zdroj: Tlačová správa/Transparency International Slovensko

Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Anketa

Aký typ kultúrnych podujatí navštevujete v Šali?