Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Spravodajstvo

Mesto chce zrevitalizovať predstaničný priestor už v budúcom roku

Publikované Sala Online, 23.09.2020 - 16:50, Top

Mesto chce zrevitalizovať predstaničný priestor už v budúcom roku

Šalianska radnica už dávnejšie avizovala, že má záujem zrevitalizovať predstaničný priestor a vybudovať záchytné parkovisko pri železničnej stanici. Urobí tak napriek tomu, že mesto nie je vlastníkom pozemkov. Financie chcú získať z mimorozpočtových zdrojov.
 
Projekt za 5,8 milióna
 
Radnica sa zapojí do výzvy Integrovaného regionálneho operačného programu -  Bezpečná a ekologická doprava v regiónoch. Celkovú cenu projektu odhadujú na 5,8 milióna eur, pričom spolufinancovanie mesta by bolo vo výške viac ako 292-tisíc eur.
 
Radnica počíta s tým, že v prípade schválenia projektu by k začatiu prác mohlo dôjsť v máji budúceho roku. „Bude to však závisieť od termínu vyhodnotenia a zazmluvnenia schválených žiadostí o nenávratný finančný príspevok  a dĺžky trvania verejného obstarávania,“ uvádza sa v materiáli, ktorý schvaľovali mestskí poslanci na augustovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
 
Nové parkoviská i autobusová stanica
 
Problémy s parkovaním pri železničnej stanici sú Šaľanom známe už roky. Najväčším nedostatkom predstaničného priestoru je práve nedostatok parkovacích miest. Autobusová stanica tiež nie je v ideálnom stave. Celková revitalizácia by mala vyriešiť oba problémy.

Hlavným cieľom projektu je vybudovanie záchytného parkoviska. Okrem toho by mala vzniknúť aj nová autobusová stanica, vytvorenie prestupného bodu, pritiahnutie cyklotrás, parkovacích priestorov pre bicykle, modernizácia zastávok MHD. Radnica naplánovala  vybudovanie 256 nových parkovacích miest, 8 nástupíšť pre autobusy či 45 úložných možností pre bicykle.
 
Projekt počíta aj s premiestnením autobusovej stanice. „V tomto území je priestorovo možné vyriešiť presunutie autobusovej stanice, a aj preorganizovať priestor a vybudovať vhodné a bezpečné podmienky pre všetky druhy dopravy od motorovej – tak individuálnej osobnej, ako aj verejnej autobusovej, nemotorovej pre cyklistov a peších aj statickej dopravy pre parkovanie bicyklov, motocyklov, taxi, ale doplniť tam aj inovatívne prvky ako je nabíjacia stanica pre elektromobily, smart lavička pre nabíjanie telefónov a wifi, kamerový systém pre ochranu tak pohybujúcich sa cestujúcich ako aj ich majetku a zaparkovaných vozidiel či bicyklov a to všetko vhodne doplnené kvalitnou zeleňou.“ uvádza sa už v spomínanom materiáli.
 
 
Mesto si pozemky prenajalo
 
Do projektu sa radnica púšťa napriek tomu, že pozemky nie sú mestské. Tie patria Železniciam Slovenskej republiky. Keď chce mesto investovať do okolia stanice, muselo získať určitý vzťah k príslušným pozemkom. Po viacerých rokovaniach predstaviteľov mesta i železníc došlo k dohode o prenájme pozemkov mestu Šaľa.

„Nájomná zmluva bola podpísaná dňa 11.06.2020,“ informovala Ria Feik Achbergerová,  hovorkyňa ŽSR. Celková plocha riešeného územia je  22 424,20  m2.
 
Nájomná zmluva je uzatvorená na desať rokov. Nájomné je vo výške 3668,76 eur za rok. (0,22 eur za m za rok) V zmluve je zároveň zakotvené právo mesta vykonať na daných pozemkoch stavebné úkony.

Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Zber vianočných stromčekov

Publikované Sala Online, 13.01.2021 - 13:05Zber vianočných stromčekov

Sviatočné obdobie je za nami a vianočné dekorácie sme opäť odložili do skríň. S umelými stromčekmi je to jednoduché, so živým...

Opäť upravujú režim na okresných úradoch

Publikované Sala Online, 10.01.2021 - 16:11

Vzhľadom na vývoj epidemickej situácie ministerstvo vnútra od pondelka 11. januára pristupuje k ďalšej úprave poskytovania služieb klientskych centier, pracovís...

Pokračuje rozvoz obedov

Publikované Sala Online, 09.01.2021 - 17:54

Šalianske zariadenie pre seniorov zabezpečuje okrem starostlivosti o klientov v zariadení aj rozvoz obedov pre seniorov a odkázaných.   Poča...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

Kuchynský olej môžete separovať, kontajner nájdete pri Kauflande

Publikované Sala Online, 15.12.2020 - 19:52Kuchynský olej môžete separovať, kontajner nájdete pri Kauflande

Použitý olej by sa nemal vylievať do výlevky ani vyhadzovať do bežného komunálneho odpadu. Olej je pre kanalizačný systém ško...

Vianočná atmosféra aj s Betlehemom v životnej veľkosti

Publikované Sala Online, 11.12.2020 - 11:29

ianočnú atmosféru si Šaľania môžu vychutnať od uplynulého víkendu. Časť vianočnej výzdoby sa rozsvie...

Súťaž o mikulášsky balíček

Publikované Sala Online, 05.12.2020 - 14:00

Mikuláš patrí u detí medzi najočakávanejšie udalosti v roku. Adventné obdobie bude vš...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Do Nitry aj naďalej len s negatívnym testom

Publikované Sala Online, 14.01.2021 - 18:31Do Nitry aj naďalej len s negatívnym testom

Od pondelka 11. januára platí v okrese Nitra sprísnený zákaz vychádzania.   Do práce môžu ísť len tí, ktorí majú aktuál...

Viete, ktoré doplnky by nemali chýbať vo vašom aute?

Publikované Sala Online, 16.12.2020 - 20:35

Doplnky do auta neslúžia len na vylepšenie jeho vzhľadu, ale majú aj úžitkovú funkciu. Ich používani...

O výške poplatku za smeti rozhodnú poslanci už vo štvrtok

Publikované Sala Online, 02.12.2020 - 16:24

Šalianska radnica plánuje na budúci rok zvýšiť ceny za likvidáciu komunálneho odpadu. Ak by návrh me...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Čo považujete za najväčší nedostatok predstaničného priestoru?Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Súhlasím Viac informácií