Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Odporúčame

O výške poplatku za smeti rozhodnú poslanci už vo štvrtok

Publikované Sala Online, 02.12.2020 - 16:24

O výške poplatku za smeti rozhodnú poslanci už vo štvrtok

Šalianska radnica plánuje na budúci rok zvýšiť ceny za likvidáciu komunálneho odpadu. Ak by návrh mestskí poslanci schválili, Šaľania zaplatia tzv. smetné vyššie o približne 5 eur za rok.
 
Výšku poplatkov a daní upravuje príslušné všeobecne záväzné nariadenie mesta. Návrh zmeny nariadenia bol zverejnený na web stránke mesta a občania ho mohli pripomienkovať do 29. novembra.
 
O tom, či v budúcom roku zaplatia Šaľania za odpad viac, rozhodnú napokon mestskí poslanci a to už na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. 
 
A aký je návrh?
 
Sadzba poplatku sa navrhuje vo výške 0,1093  za jedného poplatníka v meste za jeden kalendárny deň. To znamená, že ročný poplatok za smeti by bol po novom 39,9 eur.
 
Tento rok bola sadzba vo výške 0,0959 eur za jedného poplatníka v meste za jeden kalendárny deň, čo činilo 35 EUR.
 
Poplatok za smeti by sa tak pre jednu osobu v budúcom roku navýšil o takmer 5 eur za rok.
 
Poplatok za smeti sa zvýšil aj v tomto roku. Kým v roku 2018 zaplatili Šaľania za smeti 27,5 eur na rok, v tomto roku to bolo už 35 eur za rok.
 
K návrhu sa vyjadrila aj radnica na sociálnej sieti. Toto je jej stanovisko:
 
Od 1. januára 2021 budú musieť obce a mestá plniť ďalšie povinnosti vyplývajúce zo zákona o odpadoch, čo sa premietne aj do celkových nákladov na zabezpečovanie všetkých služieb v nakladaní s odpadmi. Náklady na uvedené služby sa skladajú z ceny služby, ktorú platíme spoločnosti, ktorá tieto služby vykonáva a z poplatkov, ktoré vyplývajú zo zákona o poplatkoch za uloženie odpadu na skládke, ktoré plynú do Environmentálneho fondu.
 
Zákonný poplatok závisí od úrovne vytriedenia komunálneho odpadu. Naše mesto dosiahlo v roku 2019 úroveň vytriedenia 41,4 %, preto tento zákonný poplatok platíme vo výške 12,- eur za každú tonu komunálneho odpadu uloženého na skládku. Podľa predbežnej bilancie, ktorá sa sumarizuje ku koncu februára, predpokladáme, že nedosiahneme úroveň vytriedenia viac, ako 50 %, preto sa pre rok 2021 zvyšuje zákonný poplatok na 18,- eur za každú tonu uloženú na skládke. To znamená, že si budeme musieť priplatiť + 6,- eur oproti roku 2020 za každú tonu, ktorá skončí na skládke.

Od 01. 01. 2021 pribudne obciam a mestám nová povinnosť a to zavedenie zberu kuchynského odpadu, kde pre pilotnú fázu tohto zberu predpokladáme náklady vo výške 70 000,- eur.

Súčasný stav triedenia odpadov v našom meste má značné rezervy a je to jediná cesta, ako stabilizovať cenu služby a tým aj poplatky pre obyvateľov. Triedenie papiera, plastov, skla, kovových a tetra-packových obalov je totiž financovaný z iných zdrojov, nie z rozpočtu mesta. To znamená, že obyvatelia za tento zber neplatia. Stále však končí veľké množstvo tohto odpadu v čiernych kontajneroch.

Kuchynský odpad je súčasťou toho zmesového, to znamená, že ak sa bude aj tento triediť a nebude sa ukladať na skládku, nebude potrebné za tento odpad platiť zákonný poplatok (za každú tonu 18,- eur). Podľa vykonaných analýz je v zmesovom odpade najmenej 45 % kuchynského odpadu.

Pri výpočte poplatku boli teda zohľadnené predpokladané náklady na služby v odpadovom hospodárstve podľa povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch vrátane zákonného poplatku. Aj napriek stanoveniu poplatku v navrhovanej výške, nepokryjú príjmy z poplatkov tieto náklady a mesto bude musieť nakladanie s komunálnymi odpadmi dofinancovávať z iných zdrojov vo výške cca 100 000,- eur.

Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Zber vianočných stromčekov

Publikované Sala Online, 13.01.2021 - 13:05Zber vianočných stromčekov

Sviatočné obdobie je za nami a vianočné dekorácie sme opäť odložili do skríň. S umelými stromčekmi je to jednoduché, so živým...

Opäť upravujú režim na okresných úradoch

Publikované Sala Online, 10.01.2021 - 16:11

Vzhľadom na vývoj epidemickej situácie ministerstvo vnútra od pondelka 11. januára pristupuje k ďalšej úprave poskytovania služieb klientskych centier, pracovís...

Pokračuje rozvoz obedov

Publikované Sala Online, 09.01.2021 - 17:54

Šalianske zariadenie pre seniorov zabezpečuje okrem starostlivosti o klientov v zariadení aj rozvoz obedov pre seniorov a odkázaných.   Poča...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

Kuchynský olej môžete separovať, kontajner nájdete pri Kauflande

Publikované Sala Online, 15.12.2020 - 19:52Kuchynský olej môžete separovať, kontajner nájdete pri Kauflande

Použitý olej by sa nemal vylievať do výlevky ani vyhadzovať do bežného komunálneho odpadu. Olej je pre kanalizačný systém ško...

Vianočná atmosféra aj s Betlehemom v životnej veľkosti

Publikované Sala Online, 11.12.2020 - 11:29

ianočnú atmosféru si Šaľania môžu vychutnať od uplynulého víkendu. Časť vianočnej výzdoby sa rozsvie...

Súťaž o mikulášsky balíček

Publikované Sala Online, 05.12.2020 - 14:00

Mikuláš patrí u detí medzi najočakávanejšie udalosti v roku. Adventné obdobie bude vš...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Do Nitry aj naďalej len s negatívnym testom

Publikované Sala Online, 14.01.2021 - 18:31Do Nitry aj naďalej len s negatívnym testom

Od pondelka 11. januára platí v okrese Nitra sprísnený zákaz vychádzania.   Do práce môžu ísť len tí, ktorí majú aktuál...

Viete, ktoré doplnky by nemali chýbať vo vašom aute?

Publikované Sala Online, 16.12.2020 - 20:35

Doplnky do auta neslúžia len na vylepšenie jeho vzhľadu, ale majú aj úžitkovú funkciu. Ich používani...

O výške poplatku za smeti rozhodnú poslanci už vo štvrtok

Publikované Sala Online, 02.12.2020 - 16:24

Šalianska radnica plánuje na budúci rok zvýšiť ceny za likvidáciu komunálneho odpadu. Ak by návrh me...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Čo považujete za najväčší nedostatok predstaničného priestoru?Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Súhlasím Viac informácií