Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Leto

Články, príspevky, rozhovory, postrehy...na tému leto

Úrad verejného zdravotníctva: Aktuálny stav prírodných vodných plôch a kúpalísk

Publikované Sala Online, 28.06.2015 - 13:41

Letná sezóna je tu. Väčšina kúpalísk otvorila svoje brány návštevníkom v priebehu júna. Počasie počas uplynulého týždňa nebolo typicky letné, čím bola poznačená aj návštevnosť kúpalísk.

 

Dozor a kontrolu hygienického stavu zariadení a kvality vody vykonávajú regionálne úrady verejného zdravotníctva,  ktoré v pravidelných intervaloch monitorujú stav ako prírodných tak aj umelých vodných plôch a kúpalísk.

 

Úrad verejného zdravotníctva informuje o aktuálnej situácii prírodných a umelých kúpalísk a to k 26. júnu.

 

 

Prírodné kúpaliská a prírodné vodné plochy

 

K 26.06.2015 bola schválená prevádzka 10 prírodných kúpalísk s vyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie:

BA kraj - Zlaté Piesky, Slnečné Jazerá – Senec

PO kraj - Veľká Domaša – Tíšava, Veľká Domaša – Valkov

KE kraj - Zemplínska šírava – Kamenec

BB kraj - Ružiná – pri obci Divín, PK Tornaľa, Banská Bystrica- Plážové kúpalisko - jazero

TT kraj - RO Kunovská priehrada Sobotište, RO Gazarka Šaštín Stráže

 

 

V štádiu príprav a schvaľovania prevádzky bolo ďalších 4 prírodných kúpalísk:

BA kraj - Kuchajda

KE kraj - Zemplínska šírava – Hôrka, Zemplínska šírava – Paľkov

ZA kraj - Plážové kúpalisko Liptovská Mara – Liptovský Trnovec

 

Výsledky kontroly kvality vody na kúpanie potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie na týchto prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou:

BA kraj - Vajnorské jazerá, Veľký Draždiak, Rusovce – Candell, Čuňovské jazerá, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Nové Košariská

BB kraj - Počúvadlianske jazero, Vindšachtské jazero, Veľké Kolpašské jazero, Ružiná- pri obci Ružiná,

KE kraj - Vinianske jazero,Zemplínska šírava – Hôrka, Zemplínska šírava – Paľkov, Zemplínska šírava- Medvedia hora, Pod Bukovcom, Ružín (okr. KE), Turzovské jazero, Jazero Úhorná,

TN kraj - Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom, VN Kanianka, VN Nitrianske Rudno,

TT kraj - Šulianske jazero, Šajdíkove Humence

NR kraj - APÁLI – mŕtve rameno Váhu, štrkoviskové jazero Komárno – Kava, TONA Šurany,VN Duchonka

PO kraj - Rybník v Slovenskej Volovej, Rieka Laborec v Humennom

 

V okrese Nitra nebude pre nízku návštevnosť lokalít monitorovaná kvalita vody na kúpanie na žiadnej z prírodných vodných plôch.

 

Ako nevyhovujúcuje možné z hľadiska požiadaviek na kvalitu vody na kúpanie označiť VN Bátovce – Lipovina (okr. LV) (znížená priehľadnosť z dôvodu bahnových sedimentov) a VN Nitrianske Rudno (premnoženie cyanobaktérií). Mikrobiologické znečistenie bolo po zrážkach zistené aj na jednom z odberných miest VD Oravská priehrada (v časti Námestovo – Nábrežie). V okrese Gelnica na odberných miestach vodnej nádrže Ružín (chaty+SKI a Hnilecké rameno) bola kvalita vody na kúpanie z mikrobiologického a biologického hľadiska nevyhovujúca. Nevyhovujúca kvalita vody na kúpanie je aj na lokalite Rybník Chlmec (okr. SV).

 

Umelé kúpaliská

Povolenie na prevádzku malo na konci 26. týždňa 127 kúpalísk (440 bazénov). Kladné rozhodnutie k prevádzkovaniu kúpalísk bolo vydané pre LK Revúca, RZ Pstružné (okr. RA), LK Klenovec (okr. RS), kvalita vody je vyhovujúca, avšak kúpaliská budú pravdepodobne otvorené až k 1.7.2015.

 

Vybavovanie žiadostí o povolenie prevádzky stále prebieha na kúpaliskách OK Strelníky (okr. BB),Braväcovo - penzión SCHWEINTAAL(okr. BR), Bystrá - Hotel Biela Medvedica (okr. BR),Horná Lehota – Krpáčovo - Hotel Polianka (okr. BR), Bazén pri Penzióne Slanický dvor (okr.NO, Kúpalisko Modrá perla Veľké Úľany (okr. GA),MK Bytča, LK Pezinok-Sever (okr. PK), LK na Družstevnej ul., Bardejov,THERMALPARK Dunajská Streda, Termalpark Veľký Meder – vonkajšie tobogány (okr. DS), Nekryté letné kúpalisko Strážske,Nekrytý letný bazén SO 03a Paľkov, Zemplínska šírava, LK Retro Thermal Diakovce (okr. SA),Kúpalisko Spišský Hrhov (okr. LE), Kúpalisko Bretka (okr. RV), Kúpalisko Vyšná Slaná(okr. RV), Kúpalisko "Izabela" vo Vyšných Ružbachoch(okr. SL), LK Brezová pod Bradlom (okr. MY), Letný bazén v LSR ZVJS a OO Kováčová, Športcentrum EKOMA rekreačno športový areál (okr. ZV), TK Katarína (okr. ZH), Košická Belá, Hotel GARDEN, LK Medzev (okr. KE), LK Mesta Vranov nad Topľou, LK sídl. III v Prešove, LK Lipany (okr. SB).

 

Zatiaľ nepožiadali o vydanie rozhodnutia k prevádzke kúpaliská ATC Maria Velaty (okr. TV), bazény pri hoteli Studnička(okr. NO),bazén pri hoteli Altis (okr. TS),LK Nová Dubnica, LK Dubnica nad Váhom, LK Košeca (okr. IL), LK Podskalie (okr. PB), Hotel Severka Zákopčie (okr. CA),TK Stráňavy (okr. ZL), IUVENTA (okr. BA), Fajn club (okr. BA), Summer Club-INCHEBA (okr. BA),Nekryté LK Malé Raškovce 59 (okr. MI), Nekrytý bazén pri hoteli Eurobus, Zemplínska Šírava (okr. MI), LK Zlaté Moravce, Vlachovo (okr. RV), LK Svidník, LK Stropkov, LK Moldava n. Bodvou, LK ŠKP Košice, LK SUNNY (okr. MT), Kúpalisko v ŠRZ Drienok (okr. TR),LK Hermanovce (okr. VT).

 

LK Podbrezová (okr. BR) nebude počas kúpacej sezóny v prevádzke z dôvodu rekonštrukcie futbalového štadióna nad kúpaliskom. Areál kúpaliska sa využíva ako stavebný dvor pre mechanizmy a materiál.

 

Vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie z minulotýždňových a tohto týždňových odberov majú kúpaliská Wellness centrum Patince (okr. KO), Oravice (okr. TS), Wellness centrum LAVIDA Oravský háj (okr. TS), LK Lučenec,NOVOLANDIA Lučenec – Rapovce, LK Tisovec (okr. RS),Pažiť Bánovce nad Bebravou, LK SAMŠPORT Myjava, PK Žiar nad Hronom, Vodný raj Vyhne, TK Sklené Teplice, LK Humenné, Biokúpalisko Snina, DRZ Sninské rybníky, Barnova Rika (okr. SV).

Ďalšie odbery vzoriek bazénových vôd boli vykonané na kúpaliskách Plážové kúpalisko v BB, Oravice (okr. TS), LK Topoľčany.

ŠZD bol v uplynulom týždni vykonaný v Hoteli Sitno Vyhne - dva vonkajšie letné bazény, Biokúpalisko Snina, DRZ Sninské rybníky.

ŠZD a odbery vzoriek bazénových vôd boli vykonané počas týždňa na nasledovných kúpaliskách OK Strelníky (okr. BB), Horná Lehota – Krpáčovo - Hotel Polianka (okr. BB).

 

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR


Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Volič so zdravotnými problémami môže požiadať o prenosnú schránku

Publikované Sala Online, 11.02.2019 - 20:05Volič so zdravotnými problémami môže požiadať o prenosnú schránku

Volič, ktorý nemôže zo závažných, najmä zdravotných, dôvodov prísť voliť prezidenta SR do volebnej miestnosti, môže požiadať o pre...

Na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel zostáva týždeň

Publikované Sala Online, 26.01.2019 - 19:21

Na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel zostáva posledný týždeň. Podať priznanie za autá využívané na podnikanie musia firmy aj fyzické osoby...

Blíži sa termín podania daňového priznania k dani z nehnuteľností

Publikované Sala Online, 09.01.2019 - 15:59

Daň z nehnuteľností je jednou z miestnych daní. Tie upravujú obce všeobecne záväznými nariadeniami, v ktorých upravujú ich sadzby, zníženia alebo oslobodenia. A...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

Ochráňte deti pred mrazom

Publikované Sala Online, 06.01.2019 - 14:30Ochráňte deti pred mrazom

Novorodenci ešte nemajú vyvinutú správnu termoreguláciu, ich pokožka a sliznice sú na nízke teploty veľmi citlivé, preto nie je vh...

Začali sa jesenné prázdniny, v niektorých školách sa neučilo už v pondelok

Publikované Sala Online, 31.10.2018 - 18:45

Školákom sa dnes začali jesenné prázdniny.  Do lavíc sa opäť vrátia v pondelok, 5. novembr...

Niekoľko tipov ako neplytvať potravinami

Publikované Sala Online, 21.10.2018 - 17:45

Denne vyhodí každý obyvateľ Slovenska takmer pol kila potravín.   Na celom svete sa vyhodí každ...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Nitriansky samosprávny kraj opäť udelí ocenenie Starostlivý anjel

Publikované Sala Online, 22.01.2019 - 17:44Nitriansky samosprávny kraj opäť udelí ocenenie Starostlivý anjel

Nitriansky samosprávny kraj bude aj v tomto roku oceňovať najlepších pracovníkom zariadení sociálnych služieb. Cieľom v ...

Retro diskoples v Šali opäť štartuje a vy naň môžete vyhrať 2 vstupenky

Publikované Sala Online, 18.01.2019 - 18:42

Nie je ples ako ples! Každoročne sa o tom presviedčajú návštevníci Retro diskoplesu v Šali...

Vianočná súťaž o dve vstupenky na koncert Cigánskych diablov s tanečníkmi z Cirque du Soleil

Publikované Sala Online, 20.12.2018 - 12:46

Neopakovateľný hudobný zážitok čaká všetkých milovníkov dobrej hudby v Šali začiatkom februára ...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Obľúbené kúpaliská Šaľanov. Ktoré je to vaše?Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Súhlasím Viac informácií