Lekáreň pohotovosť

Podnikatelia v Šali

Kultúrne podujatia

Kino

Denné menu

Kultúra

V Nitre dnes začína festival Divadelná Nitra

Publikované Sala Online, 26.09.2014 - 11:26

Od dnes, 26. septembra do 1. októbra sa bude v Nitre konať Medzinárodný festival Divadelná Nitra. Návštevníci sa môžu tešiť na päť dní plných špičkového európskeho aj slovenského divadla, stretnutí s výnimočnými hereckými a režisérskymi osobnosťami a bohatého sprievodného programu.

 

Festival sa začína dnes a to inscenáciou presláveného berlínskeho súboru Volksbühne. Komickú operu Bez názvu č. 1 // Opera Herberta Fritscha uvidia slovenskí festivaloví diváci ako jedni z prvých na svete – legendárni umelci ju totiž na Divadelnej Nitre predvedú v medzinárodnej premiére.

 

V hlavnom programe si diváci budú môcť pozrieť 10 inscenácií uznávaných tvorcov z Belgicka, Česka, Maďarska, Nemecka, Slovinska aj Slovenska. Priamo na pódiu si vychutnajú fascinujúce výkony 87 hercov, tanečníkov a hudobníkov.

 

Návštevníci si môžu aj počas festivalu zakúpiť vstupenky na predstavenia vo festivalovej pokladnici v Divadle Andreja Bagara v Nitre denne od 10:00 až do začiatku posledného predstavenia a online na http://www.nitrafest.sk

 

Hviezda maďarského divadla Béla Pintér prinesie na scénu Cisársku TV, Uhorsko, odvážnu inscenáciu s množstvom humoru, v ktorej si tvorcovia úplne bez rešpektu berú na mušku aj súčasnú politickú situáciu našej susednej krajiny. Stala sa najlepšou inscenáciou maďarskej nezávislej scény.

 

V súčasnosti žiadaný a oceňovaný český režisér Jan Mikulášek prinesie do Nitry najlepšiu inscenáciu roka 2013 - Zlaté šesťdesiate alebo Denník Pavla J. Jejedinečným svedectvom o dobe, ktorá dala československému filmu také osobnosti ako Věra Chytilová, Jiří Menzel, Miloš Forman, ale aj Pavel Juráček. 

 

Ozajstný koncert osobností – aj tak možno označiť tanečnú inscenáciu Sokol! dua medzinárodne etablovaných umelcov a dvoch kľúčových postáv slovinskej divadelnej scény – Iztoka Kovača a Janeza Janšu.

 

Hravé, magické a angažované divadlo zavíta z Belgicka. Pálenie kníh skvelého performera Pietra De Buyssera a výtvarníka Hansa Op de Beecka podávaaktuálnu výpoveď o dnešnom svete. Inscenácia sa stala udalosťou flámskeho divadla roku 2012.

 

Na Divadelnej Nitre už tradične nebudú chýbať ani domáce diela. Slovenské inscenácie tento rok vyberal do programu festivalom oslovený kurátor – režisér a umelecký šéf Divadla Andreja Bagara v Nitre Svetozár Sprušanský. Festivalovým divákom ponúkne Láskavé bohyne z Činohry Slovenského národného divadla, Kapitál z Divadla Aréna, Europeanu – Stručné dejiny dvadsiateho storočia zo Slovenského komorného divadla Martin,Svedectvo krviz Činohry štátneho divadla Košice a Potkany z dielne svojho domovského divadla.


Všetky predstavenia sa uskutočnia v Divadle Andreja Bagara v Nitre a v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre a budú tlmočené do slovenčiny a angličtiny.

 

Ďalšich 5 českých a slovenských divadelných diel prináša sprievodná sekcia Festival Plus. Divadelná Nitra bude aj diskutovať. Divákov pozýva na neformálnu, provokatívnu verejnú debatu27. septembra. Načo umenie? sa bude pýtať moderátor Štefan Hríb slovinského performera Janeza Janšu, vysokoškolského pedagóga a estetika Ericha Mistrika, filozofa a estetika Petra Michaloviča a riaditeľky Divadelnej Nitry, kultúrnej manažérky a aktivistky Dariny Károvej.

 

Posledný deň festivalu, 1. október 2014, bude Deň bez umenia, iniciatíva, ktorá sa rozbehla na jar 2014 a má symbolicky upozorniť na ohrozenú existenciu umenia. Počas dňa sa stretnú členovia Asociácie Divadelná Nitra s verejnosťou, oboznámia ju s cieľmi celoslovenskej iniciatívy a jej aktivitami či podporovateľmi.

 

Zdroj: www.nitrafest.sk


Diskusia k článku

Do diskusie zatiaľ neboli pridané žiadne príspevky.

Na pridanie nového príspevku musíte byť zaregistrovaný a prihlásený.Radíme

Volič so zdravotnými problémami môže požiadať o prenosnú schránku

Publikované Sala Online, 11.02.2019 - 20:05Volič so zdravotnými problémami môže požiadať o prenosnú schránku

Volič, ktorý nemôže zo závažných, najmä zdravotných, dôvodov prísť voliť prezidenta SR do volebnej miestnosti, môže požiadať o pre...

Na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel zostáva týždeň

Publikované Sala Online, 26.01.2019 - 19:21

Na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel zostáva posledný týždeň. Podať priznanie za autá využívané na podnikanie musia firmy aj fyzické osoby...

Blíži sa termín podania daňového priznania k dani z nehnuteľností

Publikované Sala Online, 09.01.2019 - 15:59

Daň z nehnuteľností je jednou z miestnych daní. Tie upravujú obce všeobecne záväznými nariadeniami, v ktorých upravujú ich sadzby, zníženia alebo oslobodenia. A...


Zobraziť všetky články →

SalaOnline pre ženy

Ochráňte deti pred mrazom

Publikované Sala Online, 06.01.2019 - 14:30Ochráňte deti pred mrazom

Novorodenci ešte nemajú vyvinutú správnu termoreguláciu, ich pokožka a sliznice sú na nízke teploty veľmi citlivé, preto nie je vh...

Začali sa jesenné prázdniny, v niektorých školách sa neučilo už v pondelok

Publikované Sala Online, 31.10.2018 - 18:45

Školákom sa dnes začali jesenné prázdniny.  Do lavíc sa opäť vrátia v pondelok, 5. novembr...

Niekoľko tipov ako neplytvať potravinami

Publikované Sala Online, 21.10.2018 - 17:45

Denne vyhodí každý obyvateľ Slovenska takmer pol kila potravín.   Na celom svete sa vyhodí každ...


Zobraziť všetky články →

Odporúčame

Nitriansky samosprávny kraj opäť udelí ocenenie Starostlivý anjel

Publikované Sala Online, 22.01.2019 - 17:44Nitriansky samosprávny kraj opäť udelí ocenenie Starostlivý anjel

Nitriansky samosprávny kraj bude aj v tomto roku oceňovať najlepších pracovníkom zariadení sociálnych služieb. Cieľom v ...

Retro diskoples v Šali opäť štartuje a vy naň môžete vyhrať 2 vstupenky

Publikované Sala Online, 18.01.2019 - 18:42

Nie je ples ako ples! Každoročne sa o tom presviedčajú návštevníci Retro diskoplesu v Šali...

Vianočná súťaž o dve vstupenky na koncert Cigánskych diablov s tanečníkmi z Cirque du Soleil

Publikované Sala Online, 20.12.2018 - 12:46

Neopakovateľný hudobný zážitok čaká všetkých milovníkov dobrej hudby v Šali začiatkom februára ...


Zobraziť všetky články →


Anketa

Obľúbené kúpaliská Šaľanov. Ktoré je to vaše?Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Súhlasím Viac informácií